Cimrmanova pláž se ve Starém Bydžově nedaleko Skřivan a Nového Bydžova chystá i letos. A to už tuto sobotu od 13.30 hodin, kdy tu bude slavnostně zahájena plážová sezóna 2015 pro Novobydžovsko a Chlumecko.

Pro všechny lidi s dobrou náladou

„Naše společnost je společností cimrmanovského stylu a zaměřuje se na šíření povědomosti venkovského lidu o životě a díle Járy Cimrmana," říká Mirek Tupec, samozvaný ředitel Cimrmanovy veřejné pláže a dodává, že v sobotu jsou ve Starém Bydžově vítáni všichni, kdož dobrou náladou obdařeni jsou, o tuto rádi se podělí s ostatními, všichni kdož laskavým humorem obecnému lidu tuto dodávají a starosti všední alespoň na chvíli za hlavu hoditi ochotni jsou.

Oblíbená pláž letos slaví své patnácté výročí. „6. ledna 2001 jsme na mistrovu počest otevřeli v obci Skřivany první, veřejnou, lidovou pláž ve střední Evropě v novém mileniu – pláž Járy Cimrmana," vzpomíná Mirek Tupec.

I Jára Cimrman byl světoběžník

Protože Jára Cimrman sám sebe označoval světoběžníkem, je i jeho lednová pláž putovní. Za čtrnáct let svého trvání tak procestovala hned několik obcí v okolí Nového Bydžova.

Loni se například konala v malé obci Měník. A u vody bylo plno. Mirek Tupec přijel stylově aerovkou, následoval odborný seminář, pak se řečník přes mnoho vrstev oblečení propracoval až k plavkám.

Radovánky  doprovázela letní muzika a další nezbytnosti, které k letnímu koupání patří. „Namaž se, ať se nespálíš, fakt to svítí, mám třicítku," hecovali se před rokem nadšenci v županech a plavkách. „Tak hurá do vody, nenechte se pobízet, má 28 stupňů a když vylezete, bude vám vedro," lákala přihlížející Hana Štancl, která s partou recesistů jezdí na Cimrmanovu pláž už sedm let.

Do vody vlezlo několik odvážlivců

Pár odvážlivců se nakonec do vody vydalo. Cachtalo se jich tu asi šest, nechyběl ani potápěč. Možná jim studenou vodu pomohl překonat i horký grog nebo svařák, který jste na místě mohli dostat a vychutnali si ho i ti, co se studené koupele vzdali.

Jak bude pláž vypadat letos? Samozvaný předseda Mirek Tupec doufá, že alespoň tak vesele, jako naposledy. „Udělejte si ve svém diáři okénko a přijďte se podívat jak po letech, do dalších, dá-li příroda, nejméně mnoha let, vykročíme," zve s úsměvem všechny recesisty a milovníky dobré zábavy.