Debatu odstartoval výrok radní Jaklové

Celou debatu o ředitelském postu divadla začalo vyjádření městské radní Lenky Jaklové, která pro Českou televizi uvedla, že už dva roky existují tlaky na to, aby ředitel odstoupil, obzvlášť nyní, když je nemocný. Podle ní chce Zemana nahradit náměstkyně ředitele Eva Mikulková.

Ta to však rezolutně odmítá. „Rozhodně jsem se nikdy ani v nejmenším nezajímala o toto místo," odmítá obvinění ekonomka divadla Mikulková.

To potvrzuje i umělecký šéf souboru David Drábek. „Snažíme se o chod divadla společně s Evou Mikulkovou starat. V žádném případě nechceme jeho post a nemáme za to ani o korunu navíc," říká Drábek.

Proti výrokům Lenky Jaklové se ohrazují i ostatní členové souboru. „Nemá paní Lenka Jaklová sama neetické úmysly? V čím zájmu popírá dobré výsledky Evy Mikulkové? Paní Jaklová svým prohlášením zdiskreditovala nejen pověst celého Klicperova divadla, ale i správní rady, které je členkou," píše v dopise herec Jan Sklenář za Odborovou organizaci Herecké asociace při Klicperově divadle. Dopis putuje k primátoru Zdeňku Finkovi a  prezidiu Herecké asociace.

„Moc tomu nerozumím, paní Jaklová přišla se svým výrokem krátce po zasedání správní rady, kde jsme o všem v její přítomnosti hovořili. O tom, že přípravy na festival jsou v plném proudu, všechno je i po ekonomické stránce v pořádku. Neměla s ničím problém," nechápe David Drábek. „Určitě to nepřispělo celkové atmosféře v divadle. Přitom my všichni našeho ředitele ctíme a stojíme za ním," říká Jan Sklenář.

„Jsme znovu nominovaní na divadlo roku. Troufám si říci, že pan ředitel je nejúspěšnějším ředitelem divadla v republice od sametové revoluce," chválí šéfa Drábek. Zároveň mu je jasné, že o jeho místo bude boj. „Je to prestižní post a určitě bude hodně zájemců," uzavírá.

A co na ten humbuk sám ředitel Ladislav Zeman?

„Nemám potřebné informace k tomu, abych se vyjádřil. Jsem už třetí měsíc mimo hru. Vím, že se ledacos děje, ale mám „díru" v paměti… Pomalu se vracím, ale potrvá to tak do dubna," dodal.

Divadlu se pod Zemanem daří
Ředitel Ladislav Zeman dostal v roce 2011 cenu Primus Inter Pares za mimořádné umělecké, kterých dosáhlo Klicperovo divadlo pod jeho dlouholetým vedením a za nevšední tvůrčí přístup k rozvoji kulturního života a k propagaci města.Klicperovo divadlo bylo čtyřikrát jmenováno Divadlem roku České republiky, a to na základě prestižní ankety Nadace Alfreda Radoka. Je každoročně hlavním pořadatelem festivalů Divadlo evropských regionů a Čekání na Václava, působí v Hradci Králové na čtyřech scénách.