V úterý byla z funkce sesazena ředitelka Libuše Friedlová. Odvolala ji Rada města Hradce Králové. Stalo se tak na popud některých rodičů, kteří si stěžovali, že neřeší šikanu mezi dětmi. „Je to hon na čarodějnice," řekla ředitelka Friedlová.

Vyhrožování, šikana, prý i obtěžování

Agresivita, šikana, vyhrožování  a dokonce i sexuální obtěžování, tato slova se objevují v mailech rodičů dětí, které do školky posílají. Podle stížností jde o jednoho chlapce, který terorizuje ostatní děti. Minulý týden začala věc řešit dokonce i policie.

„Vyšetřování je zatím úplně na začátku, vyslechli jsme děti ve školce, chlapce, který se měl šikany dopouštět, další pedagogy," potvrdila Ivana Ježková, mluvčí krajské policie, s tím, že součástí vyšetřování budou i rodinné poměry chlapcovy rodiny.

Školkou v Třebechovické ulici se magistrát zabývá už delší dobu. Na jeho adresu chodily (stejně jako do školky) maily od rodičů. Lavinu spustila dubnová výběrová řízení na ředitelská místa mateřských i základních škol ve městě.

Libuši Friedlovou měl na ředitelském postu od 1. srpna 2012 vystřídat Zdeněk Švec. Teď půjdou věci zřejmě mnohem rychleji.

Jedni si stěžovali, druzí ředitelku bránili

„Rada města v úterý odvolala ředitelku Friedlovou kvůli nedostatečné komunikaci a neřešení problémů, na které ji úřad již dříve upozorňoval," potvrdila Magdaléna Vlčková, mluvčí hradeckého magistrátu.

„Po výběrovém řízení začaly na úřad chodit maily a dopisy se stížnostmi rodičů. Řešili jsme rovněž petici několika rodičů, kteří si přáli, aby ředitelka zůstala," popsala vývoj případu Aneta Maclová, náměstkyně primátora. „Ředitelka měla daleko dřív kontaktovat příslušné orgány a nenechat dojít situaci tak daleko," zdůvodnila rozhodnutí radních náměstkyně.

'Je to hon na čarodějnice,' tvrdí odvolaná ředitelka

Mluví energicky a velmi rychle. Už dnes bude řešit další kontrolu poměrů ve školce, z níž byla jako ředitelka odvolána. Libuše Friedlová bere šikanu, na kterou poukazují někteří rodiče, pouze jako záminku, aby mohla být zbavena funkce v MŠ Třebechovická v Hradci Králové.

Byla jste sesazena údajně kvůli šikaně mezi dětmi. Jaký na to máte názor?
Není pravda, že by tady byla šikana. Je to jen zástupný důvod, jsou tady jiné věci z minulosti. Toto je pouze problém, který vznikl v nedávné době, a slouží k tomu, abych byla snadněji odstraněna. Připadá mi to jako hon na čarodějnice.

Jaké tedy je dítě, na které si rodiče stěžují? Je opravdu nezvykle agresivní. Mluví se dokonce 
o sexuálním obtěžování.
Měla jsem to dítě celý minulý rok. Uznávám, že nebylo neproblematické, ale podle mého názoru to nedošlo do neudržitelných poměrů. Dokud nebudu od odborníka vědět, že to tak bylo, na dítě prstem neukážu.

Řešila jste chování inkriminovaného dítěte?
Pozvala jsem odborníky, dětského psychologa a speciálního pedagoga, ale ani oni zatím nebyli schopní říct, jestli šlo o šikanu, nebo nešlo. Teď to bylo nahlášeno jako podnět na sociálku a policii.

Je tedy možné, že ve školce šikana byla?
Je to i pochybení pedagogů. Máme tady i jiné problematické děti a teď se to svádí jen na jedno.