Dlouhé fronty řidičů, nervozita a přetížení úředníci. Tak to v současnosti vypadá na registrech vozidel.

Kvůli případným pokutám nebo vysokým poplatkům se lidé snaží do konce roku odhlásit nepoužívaná nepojištěná auta a naopak přihlásit do evidence stará vozidla více znečisťující ovzduší.

Ještě větší nával než obvykle je na registru vozidel odboru dopravy Magistrátu města Hradec Králové.

„Je patrný výrazně zvýšený zájem. Je to znát i z toho, že všechny termíny na internetové objednání jsou obsazeny. Denně odbavíme zhruba 100 až 150 lidí,“ uvedl mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda.

Dodal, že kvůli návalům rozšíří úřední dobu.

„Registr bude od příštího týdne fungovat i v pátek v době od 8 do 12 hodin,“ doplnil.

Naopak v Novém Bydžově vládne na odboru dopravy v porovnání s krajským městem pohoda. „Vyšší zájem lidí pozorujeme. Odhaduji, že chodí tak o třetinu víc lidí než obvykle, ale počítali jsme s tím, takže jsme posílili stav o jednoho pracovníka. Fronty? Je to návalové, ale například ráno je to u nás téměř bez čekání,“ seznámil se stavem vedoucí odboru dopravy tamního městského úřadu Miroslav Vostruha. Přiznal, že v některých časových úsecích se fronty tvoří i tady, ovšem na rozdíl od Hradce si lidé nemusí brát kvůli cestě na úřad dovolenou. „Fronty nejsou tak hrozné,“ prohlásil vedoucí úřadu, kde v pondělí a ve středu – tedy v úředních dnech – vyřídí žádosti zhruba čtyř desítek lidí denně.

Rušněji je v posledních týdnech také na autovrakovištích, kde se lidé snaží zbavit starých aut. „Zvýšený zájem určitě je. Odhaduji tak o 30 procent, ale to je koncem roku pravidelně,“ řekl Deníku Adam Berger, majitel stejnojmenného autovrakoviště ve Starých Nechanicích.

Vysvětlil, že v závěru roku je zájem o likvidaci starých vozidel větší proto, že většině starších vozů končí povinné ručení 1. ledna. Lidé, kteří uvažují o vyřazení auta z evidence, se vozů proto zbavují před tímto datem, aby nemuseli platit pojistné na další období.