„V dnešní době se čím dál častěji setkáváme s bezohledným používáním zábavní pyrotechniky. Samozřejmě z toho plyne řada negativních dopadů, ať už jde o životní prostředí, občanské soužití, noční klid a v nejhorším případě i zdraví,“ vysvětlila hradecká primátorka Pavlína Springerová, proč se město rozhodlo výrazně regulovat používání zábavní pyrotechniky.

Zákaz používání zábavní pyrotechniky se nebude vztahovat na klasické ohňostroje, které podléhají ohlašovací povinnosti nebo povolení. Zakázané nebudou ani prskavky, konfety, dětské, dortové a obdobné fontány a další pyrotechnické výrobky z kategorie F1 a F2. Ze zákazu jsou vyjmuty také dny 31. prosinec a 1. leden.

„Na výjimečné případy, které podléhají schválení či je pro ně vymezený přesný termín, má město potažmo občané možnost se připravit. Nekorigované používání zábavní pyrotechniky má negativní dopady na životní prostředí i společnost. Hluk, který pyrotechnika vyšších stupňů způsobuje, působí stresovou zátěž pro domácí i divoká zvířata," podotkl náměstek primátorky pro oblast životního prostředí Adam Záruba.

Náměstek připomněl, že pyrotechnika má vliv i na znečišťování životního prostředí: "Do vzduchu jsou při výbuších uvolňovány zejména těžké kovy. V neposlední řadě zůstává ve městě po používání pyrotechniky značný nepořádek,“ dopnil.

Návrh nové vyhlášky o regulaci na svém úterním zasedání schválili radní města, ke konci měsíce o něm ještě bude rozhodovat hradecké zastupitelstvo. Návrh obecně závazné vyhlášky předběžně zkontrolovalo ministerstvo vnitra, podle kterého je v souladu se zákonem.

Povolené budou pyrotechnické výrobky zařazeny do kategorie F1 (Zábavní pyrotechnika, která představuje velmi malé nebezpečí a má zanedbatelnou úroveň hluku. Určena je pro použití na omezených plochách, včetně zábavní pyrotechniky určené k použití uvnitř obytných budov.) a F2 (Zábavní pyrotechnika, která představuje malé nebezpečí a má nízkou úroveň hluku, a která je určena pro venkovní použití na omezených plochách.)