Chovatelský úspěch se podařil provozovatelům Obřího akvária. Párek sladkovodních rejnoků, trnuch tečkovaných, tady na svět přivedl čtyři mláďátka. „Máme z toho ohromnou radost, je to unikátní záležitost,“ řekl nám provozovatel obřího akvária David Šmeral.

Vysvětlil, že většina sladkovodních rejnoků se k nám dostane dovozem z Latinské Ameriky nebo tak, že je zde porodí z tropické domoviny přivezená už březí samice. U prvorodičky navíc není počet čtyř malých rejnoků běžný, spíš rodí méně mladých.

„Prckové“ ještě nemají jména, podle otce Ferdy jim personál akvária říká Ferďáci. Jejich pohlaví totiž ještě nelze rozeznat. Jsou zatím bez ocásku, ani ne deset centimetrů velcí. Rodiče Ferda s Beruškou, pocházející z Kolumbie, se seznámili teprve v Hradci Králové.

Nežijí v hlavním akváriu, ale v nádrži o objemu 1200 litrů umístěné v projekčním sále U Rejnoka. Potřebují totiž intenzivnější péči. Není vyloučeno, že buď oni nebo některá z mláďat nakonec v hlavní nádrži Obřího akvária o objemu 130 tisíc litrů vody v dospělosti skončí.

Teď jsou ve svém rodném akváriu od rodičů oddělena pletivem, samec by je mohl sežrat. „Nechtěli jsme je dát do jiné nádrže, to by je mohlo ohrozit. Tady je navíc mohou vidět návštěvníci,“ uvedl za provozovatele Petr Petr. Ošetřovatelé jim servírují speciální menu, které většinou tvoří patentky a nítěnky nebo rozemleté rybičky.

Sladkovodní rejnoci byli už dosud velkou atrakcí zařízení otevřeného před devíti lety. Otec malých rejnoků Ferda totiž doslova žere ošetřovateli z ruky, což je ojedinělý jev.

„Důvěřuje člověku, ví, že mu neublíží. Dokáže vystrčit hlavu z vody a vezme si rybičku nebo masíčko přímo z dlaně, což je trochu riskantní i pro člověka. Švihnutí ocasem s trnem může být nebezpečné, jed v něm umístěný je podobný jedu kobry,“ vysvětlil nám David Šmeral