Městu se podařilo vysoutěžit hradeckou společnost AKIA, která zhotovení projektu a provedení autorského dozoru nabídla za necelých 1,3 milionu korun bez DPH. Informovala o tom mluvčí hradeckého magistrátu Kateřina Rohlíčková.

Město už v minulém roce vypsalo dvě zadávací řízení, do těch se ale nikdo nepřihlásil. Poté radnice zmírnila podmínky pro uchazeče, kdy došlo mimo jiné k prodloužení lhůty pro zpracování projektu.

Podívejte se na historické záběry podchodu:

Podchod u Centrálu v Hradci Králové.
RETRO OKÉNKO: Podívejte se na Hradec v dobách výstavby podchodu u Střeláku

„Abychom měli větší šanci najít kvalitního projektanta, věděli jsme, že bude třeba upravit podmínky zadávacího řízení takovým způsobem, aby byly atraktivnější, ale zároveň nebyly pro město příliš limitující. Tato změna se nám vyplatila, protože se nyní přihlásilo několik uchazečů,“ prozradil náměstek primátorky pro oblast městských investic Lukáš Řádek.

Město tak například prodloužilo lhůtu pro zpracování projektu ve všech fázích, aby projektanti měli více času na vyhotovení projektové dokumentace. K podpisu smlouvy s vybraným projektantem by mělo dojít v následujících dnech, ovšem za předpokladu, že na tuto investici zastupitelé schválí potřebné navýšení finančních prostředků.

Podle záchranářů se dva chlapci z hradecké školy zachovali naprosto perfektně.
Hradečtí školáci pomohli ženě se zástavou srdce. Poděkovali jim za to záchranáři

Projektová dokumentace bude hotová zhruba v polovině příštího roku. Samotná rekonstrukce podchodu by v případě příznivého vývoje měla být zahájena přibližně začátkem roku 2025.

Hradeckým podchodem u Centrálu procházejí denně tisíce lidí.Vizualizace.Zdroj: Magistrát HKNový vzhled podchodu by měl zachovat funkčnost prostoru a měla by z něj vyzařovat čistota a vzdušnost. Celková revitalizace podchodu počítá podle již zhotovené návrhové studie s jiným rozložením dispozic. Změnit by se mělo uspořádání veřejných toalet a kavárna/cukrárna by se měla více otevřít do prostoru. Z podchodu dále zmizí kovové výkladce, nové budou podlahy a stropní svítidla.