Areál kasáren v centru Hradce Králové bude za pár let k nepoznání. Po opravených Gayerových kasárnách mají na řadu přijít i Vrbenského. Město nyní budovu darovalo kraji. "Důležitý krok k opravě zdevastovaných Vrbenského kasáren! Město celý objekt převedlo do vlastnictví kraje, který připravuje jeho rozsáhlou rekonstrukci," informoval náměstek primátorky Pavel Vrbický v neděli večer na svém facebooku.

O tom, že město plánuje objekt kasáren darovat kraji, Deník před časem informoval. Hejtmanství ale mělo splnit poslední podmínku: sehnat na proměnu 650 milionů korun. Kraj zatím na proměnu kasáren získal dotaci z Národního plánu obnovy (NPO) ve výši 55 milionů korun. Tato dotační injekce pokryje stavební úpravy a vybavení prostor budoucího kulturního a kreativního centra. 

Vrbenského kasárna jsou od roku 2018 opuštěná.
Hradec jako Vídeň? Ze zašlých kasáren má být moderní kulturní čtvrť

„Tato výzva z Národního plánu obnovy je jen jedním z několika finančních zdrojů, které by měly celkovou proměnu této budovy pokrýt. Zásadní část prostředků na tuto investici chceme získat také z dalších evropských programů," sdělila v pondělí náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová.

Náměstkyně hejtmana loni Deníku sdělila, že stavba by měla začít právě v roce 2023, jelikož podmínky dotací vyžadují dokončení v září 2025.

Areál kasáren se má proměnit na moderní kulturní srdce města. „Oživením Vrbenského kasáren bychom chtěli udělat další krok ke vzniku podobného centra, jaké má například Vídeň v podobě tamního MuzeumsQuartieru,“ řekl již dříve Deníku ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich. MuseumsQuartier je areál několika muzeí s prostorem pro venkovní koncerty, divadelní představení a další akce, jako jsou třeba adventní trhy.

Ivan Bartoš a Martin Červíček.
Hradecká kasárna? Gayerky v novém vedle ruiny

Další peníze na proměnu kasáren plánuje kraj získat z dalších čtyř finančních zdrojů. Požádá o ně ve dvou výzvách Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). O první část ve výši 25,8 milionu korun už kraj požádal loni v říjnu, částka by měla pokrýt vybudování archeologické expozice. O další část peněz z IROP bude kraj žádat letos na jaře a celkově se bude jednat o bezmála 180 milionů korun.

„Největší část finanční podpory pak chceme získat z výzvy NPO určené na revitalizaci brownfieldů. Podání žádosti nyní připravujeme. Z tohoto zdroje bychom mohli získat prostředky zejména na energeticky účinnou revitalizaci objektu,“ dodala náměstkyně.

Kreativní centrum, které má v opravené budouvě vzniknout, nebude určeno jen pro odborníky, ale také pro nejširší veřejnost formou expozic, vzdělávacích a zážitkových kurzů, workshopů a podobných akcí. Bude působit pod správou a odborným vedením krajského Muzea východních Čech v Hradci Králové. "Ve Vrbenského kasárnách chceme vybudovat unikátní kulturně kreativní centrum, které bude z regionálního i nadregionálního pohledu výjimečné,“ sdělila náměstkyně hejtmana Martina Berdychová.

V kasárnách by podle Vrbického měly vzniknout přírodovědecké a archeologické expozice, badatelny a přednáškové sály a moderní vzdělávací centrum pro žáky základních a středních škol z celého regionu.