Pavilon tanečních oborů září novotou. Během roční rekonstrukce a přístavby dostal nová okna a zateplení, ale přibyla také spojovací chodba k výtvarnému pavilonu, tedy krčku.

„Z toho slova krček mě napadl název kreativní čekárna. Je tady velká tabule s barevnými křídami, takže když tady třeba rodiče s dětmi čekají na naše žáky, tak si můžou něco nakreslit,“ vysvětluje ředitel Střeziny Karel Šust. Odpočinkovou zónu doplňují nástěnky s výkresy zdejších žáků a za rohem směrem k tanečnímu pavilonu čeká sada bicích a klavír. Nechybí ani zrcadlo s madlem pro tanečníky.

Ředitel královéhradecké ZUŠ Střezina Karel Šust.
Zapálený kantor dokáže děti pro hudbu nadchnout, říká ředitel hradecké ZUŠky

To už ale vstupujeme do opravené patrové budovy. To nejdůležitější je šest tanečních sálů. Pět má nové speciální pružné sportovní podlahy, šestý sál pak slouží stepařům, takže podlaha je tady z kvalitních parket.

„Asi největším problémem původní budovy bylo, že úplně netěsnila okna. A chybělo nám i dobré technické zázemí, neměli jsme tady ani dostatečné množství toalet pro děti,“ vysvětluje Pavla Cejnarová, vedoucí tanečního oboru. Ten tady studuje 370 žáků, od tříletých dětí v přípravce a až po tanečníky v kurzech pro dospělé.

Všem teď slouží i nové šatny, záchody a sprchy. „Máme i lepší zázemí pro pedagogický sbor a lepší zvuk díky novým akustickým stěnám,“ rozhlíží se Pavla Cejnarová po sále, kde právě cvičí zhruba osmileté slečny a hned ji napadá další novinka. „Z čeho jsou hlavně menší děti úplně hin, to je barevné led osvětlení,“ ukazuje zdejší vedoucí na dva velké obdélníky na stropě. „Dětem můžeme vytvořit třeba modrým světlem atmosféru podvodní krajiny, nebo červeným pak třeba plameny,“ napadají Pavlu Cejnarovou příklady, jak dětem zatraktivnit lekce tance.

Vizualizace. Modernizace chirurgických oborů za 4,3 miliardy korun je největším investičním projektem v historii hradecké fakultní nemocnice.
Největší projekt v historii fakultky. Modernizace chirurgie bude stát 4 miliardy

Současně připomíná, že takovým počtem tanečních sálů a zázemím se asi nemůže pyšnit žádná jiná ZUŠka v zemi. V té hradecké vyučuje klasický, současný, lidový tanec i step devět učitelů. Dostatek žáků pak znamená i to, že se děti mohou pravidelně představovat veřejnosti v souborech Špičky, Naboso, Peciválek a stepařský Fidgety Feet.

Opravený taneční pavilon znamená dokončení první etapy rekonstrukce Střeziny. „Letos jsme na rekordních číslech, máme 2401 žáků, je to šílené, už jsme mysleli, že to ani nikam nenacpeme,“ usmívá se spokojeně ředitel největší lidušky v zemi Karel Šust.

Herci seriálu Filip Březina, Alžběta Malá a Jiří Bartoška v Šimkových sadech.
Povedl se? Srdce diváků dobývá Smysl pro tumor, nový seriál natáčený v Hradci

Podle něj letošní školní rok přibylo 120 žáků, a to i díky tomu, že umělecká škola před rokem otevřela zmodernizovaný pavilon výtvarných oborů. „Právě tyto obory stouply o 70 dětí. Myslím si, že láká nové prostředí, které je ale vlídné i pro rodiče, kteří tady musí čekat na děti,“ dodává Karel Šust a nezapomene připomenout, že základem zájmu je hlavně skvělá výuka a učitelé. 

Rekonstrukce Střeziny má na jaře pokračovat druhou etapou. Začne se přestavbou vstupní části a kanceláří. To má trvat zhruba rok a dál mají být na řadě hudební pavilony. Druhá etapa má být hotová v roce 2027.

Nepřehlédněte: Legendami opředený nacistický Zlatý vlak září u zámku Książ

Zdroj: Jiří Řezník