Průjezd v novoměstském řeznictví U Draka se v sobotu před 13. hodinou začal plnit desítkami zvědavců, které sem přilákala reklamní tabule s nápisem „Akce: Muž v ledu“. Českometujský tygr, otužilec Petr Kocián z Hronova, se zde chystal vylepšit svůj vlastní rekord v pobytu v mrazicím boxu, jenž byl naplněn pro běžného člověka smrtící lázní tvořenou 340 litry studené vody a 150 kilogramy ledové tříště.

Před čtyřmi lety, přesně 11. června 2005, vydržel na festivalu „Pelhřimov - město rekordů“ v mrazáku nevídaných 41 minut a 17 sekund, přičemž byl do mrazivé lázně ponořen po prsa s výjimkou hlavy a paží. Tento čas se hronovský otužilec chystal překonat.

A i když tomu z davu přihlížejících po několika minutách v ledu věřil možná málokdo, podařilo se nakonec Petru Kociánovi svůj čas překonat o více než deset minut. Zástupce agentury Dobrý den, která takovéto rekordy registruje, zastavil stopky na čase 51 minut 31 vteřin a 37 setin. Poté se třesoucí otužilec vynořil a za potlesku přihlížejících zabalený do dek se odešel pomalu rozehřívat.

Tělo by prý hodinu v ledu zvládlo, ale hlava byla proti

Petr Kocián, který v sobotu v mrazícím boxu plném ledové tříště vylepšil svůj vlastní rekord v pobytu v neskutečně studené lázni, je už přes 30 let sportovním otužilcem a tudíž je na takové výkony trénovaný.

Otužilec si nechal nasypat do velkého mrazáku (který byl pro jistotu po dobu pokusu odpojen od elektrické sítě) s 340 litry vody 150 kilogramů ledové tříště, kterou pro něj vyrobilo řeznictví U Draka, v jehož průjezdu se akce konala. Do lázně se ponořil jen v plavkách a časoměřiči pustili stopky.

„Ta první půlhodina byla dobrá, pak přišla krize,“ popsal nám včera své pocity den po rekordu Petr Kocián. V mrazivém sevření ovládl jeho tělo nekontrolovatelný třes, ale i přesto hronovský otužilec vydržel v mokrém ledu další desítky minut.

„Když jsem se dostal na těch 41 minut, což byla hodnota původního rekordu, tak to mě povzbudilo a nakoplo. Doufal jsem, že bych mohl vydržet tu hodinu, ale nakonec jsem přidal aspoň deset minut. Začali mi tuhnout stehna a prsty u nohou a proto jsem po konzultaci s lékařem pokus ukončil,“ byl i tak spokojený Petr Kocián, i když jak sám včera přiznal určitou rezervu ještě jeho tělo mělo. „Tu hodinu by tělo zvládlo, ale bylo to spíš o psychice,“ dodal.

Během pobytu v mrazícím boxu měl několik menších občerstvení, aby do těla doplnil rychle se spalující energii. „Měl jsem dva kousky čokolády a pár loků čaje oslazeného hroznovým cukrem,“ prozradil Deníku.

Poté, co pokus ukončil, tak tělu více než hodinu trvalo než se organismus srovnal. Ještě dlouhé minuty se třásl i když už měl na sobě několik vrstev oblečení. Ztracené kalorie spálené v mrazáku pak doplnil pečenou vepřovou kýtou.