A to nejspíš v pátek ráno. „To bude opravdu chladné, minimální ranní teploty čekáme ještě o dva až tři stupně nižší než v úterý. Pod dvacítku by mohly klesnout na více místech, než jen jako včera v Pardubicích,“ uvedl Ladislav Metelka z královéhradecké pobočky hydrometeorologického ústavu.

Od 26. prosince mrzne takřka nepřetržitě. S jedinou výjimkou 30. prosince, kdy se přes den teploty vyhouply nepatrně nad nulu. O žádný extrém ale podle Metelky nejde. „Úplný normál to není, ale extrém také ne. Spíš současný mráz mohl lidi, kteří si v minulých dvou zimách zvykli na abnormální teplo, trochu překvapit,“ dodal Metelka.

Mráz má navíc hodně lokální a nyní také inverzní charakter. Nejchladněji je v širokých neprovětrávaných údolích. Samotné vodní toky už mrazu nepřidají, spíše naopak, podle Metelky záleží opravdu jen na terénu. O několik desítek metrů výš na kopci může být až o několik stupňů tepleji.

Důkazem jsou i včerejší rozdíly minimálních teplot v Hradci a Pardubicích. V Pardubicích se totiž měří na letišti, zatímco v Hradci je observatoř na vyvýšeném Novém Hradci. „Celou cestu autem do práce mi teploměr ukazoval 16 pod nulou, tady přitom bylo jen 12,“ řekl meteorolog Metelka.