Trávíte volné dny na vodě nebo jste se ještě nerozmysleli? Také v okolí krajské metropole je několik tras, kam byste se mohli při dovolených vydat. Téměř  dvaadvacet kilometrů dlouhá je například cesta od jezu z Vysoké nad Labem do Pardubic nebo z Albrechtic nad Orlicí do Krňovic, po Orlici tak najedete zhruba šestnáct kilometrů.

Můžete si přitom půjčit nejen různé druhy kanoí, raftů či kajaků, ale také potřebné vybavení.

Půjčovny lodí Cvok najdete v autokempu Orlice v Kostelci nad Orlicí. Například za dvousedačkovou plastovou kanoi dáte dvě stě korun, za raft pro šest osob pak 590 korun, za kajak plastový (loď, kajakářské pádlo a vodácká helma) dvě stě korun. Nabízejí tu také potřebné vybavení od pádla přes plovací vesty po vodácké helmy –  to vše za dvacetikorunu. Pokud budete potřebovat, můžete si půjčit také vodotěsný sud nebo lodní vak s popruhy. Například  za vodotěsný sud na šedesát litrů zaplatíte třicet korun, za lodní vak s popruhy na sto litrů pak čtyřicet korun.

Společnost RaMPaSport, která má prodejnu v Hradci Králové a vodácko-turistické centrum v Týniště nad Orlicí, má rovněž svou půjčovnu. Plastovou kanoi zde seženete se dvěma pádly a lodním pytlem za 250 korun, raft s pumpou za šest set korun a kajak za 250 korun. Například za plovací vestu dáte třicet korun, za vodáckou přilbu patnáct korun. Nabízejí zde také neoprén – kalhoty s lanclem za šedesát korun nebo neo ponožky či boty za dvacetikorunu. Stan pro dvě až čtyři osoby pořídíte za sedmdesát korun.

Poradí vám tu také s výlety, když jednodenní můžete klidně změnit na několikadenní. Můžete tak jet například z jejich týnišťské základny do Krňovic, trasa po vodě měří 14,4 kilometru. Pro zdatnější je určena téměř 59 kilometrů dlouhá trasa na více dní.