Přilákat žáky do řemeslných oborů. Takový cíl si dal první ročník Školského jarmarku, který se v sobotu uskutečnil na nádvoří Regiocentra Nový pivovar.
Existuje totiž značný nepoměr mezi tím, o které obory mají zájem žáci, a tím, co chtějí zaměstnavatelé. „U některých našich oborů, například řezník, opravář zemědělských strojů nebo elektrikář, je zájem zaměstnavatelů až pětinásobný, než jsme schopni nabídnout,“ seznámil nás se situací Vladimír Blažej ze Střední školy technické a řemeslné v Novém Bydžově. Škola na jarmarku prezentovala výrobky svých řezníků, uzenářů, pekařů a cukrářů.

Zapravdu svému kolegovi dal ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště z hradecké Vocelovy ulice Vladislav Košťál. „Potřeby zaměstnavatelů jsou tak obrovské, že množství absolventů, které produkujeme, je naprosto nedostačující,“ řekl představitel školy, která vychovává odborníky pro stavebnictví, autoopravárenství a silniční dopravu. Do budoucna se však dívá optimisticky, protože situace se podle něho začíná postupně měnit k lepšímu. Kraj například přišel se stipendii pro žáky nedostatkových oborů, s podobnou podporou začínají přicházet i zaměstnavatelé.

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Hradební ulici se na jarmarku chlubila například svými zámečníky nebo uměleckými kováři. Na kovadlině žáci předváděli kování drobných užitkových předmětů. Střední zdravotnická škola naopak sázela na měření tlaku krve i tuku, a také test znalostí první pomoci. Zajímavé ukázky měly i další školy.

Podle krajského radního zodpovědného za školství Zdeňka Krause bylo hlavním cílem jarmarku popularizovat řemeslné obory. „Něco už jsme v této oblasti udělali a toto je další střípek do mozaiky podpory technických oborů,“ prohlásil. Ze Školského jarmarku by se podle něho měla stát tradiční akce konaná vždy první říjnovou sobotu.