V jeho hlavním městě Lhase 10. března 1959 vojáci krvavě potlačili protičínské povstání, po němž odešel do exilu nejvyšší představitel Tibetu, čtrnáctý dalajláma.

„Vlajka pro Tibet pro nás znamená symbol, kterým se hlásíme k principům demokracie a právu národů na sebeurčení. Nejde o konkrétní místo, ale problematiku celého světa," vysvětlil primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

Vedení Královéhradeckého kraje má ale opačný názor. Na Pivovarském náměstí se tak opět vlajka neobjeví. „Krajské zastupitelstvo opět akci zamítlo. Předpokládám, že uspořádáme happening, aby bylo zřejmé, že v kraji nerozhodují jen komunisté a sociální demokraté ale, že tu jsou i jiné názory," uvedl opoziční krajský zastupitel Vladimír Derner, který každoročně věší tibetskou vlajku do okna kanceláře na krajském úřadě.

Nepřidat se k vyvěšení vlajky se tradičně přidaly také Chlumec nad Cidlinou, Nechanice, a Smiřice. „Nikdy jsme se nepřidali. Obchodujeme se všemi včetně Číny a pak se jednou za rok hájí zájmy Tibetu. To nám přijde trochu pokrytecké," vysvětlil Jiří Pechar, starosta Nechanic.

V loňském roce se k akci připojilo 697 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Stovky vlajek vlají každoročně i v zahraničí. Vlajky vyvěšuje celá řada škol a kromě různých organizací také spontánně mnoho lidí po celé republice. Loni se k akci přidalo osm měst a obcí na Hradecku, v březnu se také  uskuteční další akce na podporu Tibetu.