Od dubna totiž platí v krajské metropoli veřejná vyhláška, která zakazuje popíjení alkoholu na vymezených veřejných prostranstvích. A jednou ze zakázaných zón je právě i okolí obchodního domu.

„Muž se svým jednáním dopustil přestupku, za který mu můžeme udělit blokovou pokutu až tisíc korun,“ uvedl strážník, který se jednání s bezdomovcem ujal. Policie nezná jeho totožnost, u sebe žádné doklady neměl, avšak není pro ně žádným „nováčkem“. „Prověříme si, o koho jde, a poté se rozhodneme, jak případ vyřešíme,“ dodal strážník. Muž se však mezitím zvedá a mizí za rohem jednoho z okolních domů.

Městská policie nemá potíže jen s bezdomovci, ale alkohol na veřejnosti bez okolků popíjejí často také studenti.

„Typickým místem, kde sedávají, je Eliščino nábřeží. Problémy s pitím alkoholických nápojů na veřejných místech, kde je to zakázané, řešíme denně. Lidé často nahlásí přestupek sami,“ uvedla mluvčí hradeckých strážníků Eva Čížková.

Poznamenala, že pokud by šlo o první případ, strážníci jej většinou řeší domluvou, ale příště jsou již nekompromisní. „Když se člověk chová agresivně a napadá policisty, můžeme případ předat ke správnímu řízení. Tam je pokuta až 30 tisíc korun,“ řekla.

Posledními agresivními opilci byli šestadvacetiletá žena a třiatřicetiletý muž. Na lavičce na Eliščině nábřeží popíjeli krabicové víno a na výtku strážníků reagovali hrubě, vyhrožovali jim i fyzickým napadením. Oba měli v krvi kolem dvou promile. (sir)