„Zaměříme se i na to, zda se mezi nimi neskrývá hledaná osoba. Ve spolupráci se sociálním kurátorem se jim snažíme objasnit i jejich možnosti, mezi které patří ubytování v azylovém domě,“ dodal vedoucí oddělení prevence kriminality Ivan Dubec.

Je půl jedenácté a policejní hlídky vyrážejí do terénu. Na hlavním nádraží potkávají starší ženu, která sedí na obrubníku před vchodem.

„Ta je v Hradci nová. Víme, že přijela před pár dny z Týniště nad Orlicí. Je jí 31 let, ale vypadá mnohem starší. Na ulici se stárne hodně rychle,“ říká jeden ze strážníků, který se snaží s evidentně přiopilou ženou mluvit.

V hale se pohybuje jen několik lidí. Mezi nimi i čtyři muži, posedávající na lavičce s igelitovou taškou vedle sebe.

„Co se to tady děje,“ ptají se udiveně. Strážníci po nich chtějí doklady. Kupodivu je mají.

„Většina lidí bez domova u sebe doklady nemá. Jediným vodítkem pro nás je jejich fotografie. Proto si také při těchto akcích pořizujeme fotodokumentaci těchto lidí, abychom příště věděli, o koho se jedná,“ dodal Ivan Dubec.

Jen co se zaklapnou dveře nádraží, které v jedenáct hodin večer zavírá, vyrážejí policisté směrem do Kuklen.

„Nejdřív se ještě zastavíme v jednom squattu. Funguje tady krátkou dobu. Asi tak půl roku,“ dodává strážník.

Velký dům zpočátku působí úplně opuštěně. Uvnitř však přebývá asi osm lidí. „Je to různé. Bývá jich tady kolem osmi. Jsou to většinou mladí lidé od 16 do 25 let, co utekli z domova. Bývají závislí na drogách. Často mají žloutenku,“ upřesnil Ivan Dubec.

Kolem pobíhají tři psi. V místnostech je cítit kouř, ale jinak jsou celkem čisté. „Dům patří pražské developerské společnosti. Byl tady hrozný nepořádek. Oni si docela uklidili,“ vysvětlil strážník.

A jede se dál. Kukleny jsou rájem bezdomovců. Strážníci vyrážejí ještě propátrat Slezské Předměstí a několik dalších menších lokalit. Jsou skoro dvě hodiny ráno, akce končí. „Ve dne bychom nikoho nesehnali. Bezdomovci se pohybují po městě a 'domů' se vracejí až se setměním,“ uzavírá Dubec. (sir)

Osudy několika hradeckých bezdomovců

Slovák s chýší z ledniček

Je mu čtyřiapadesát let, pochází ze Slovenska, ale v České republice žije už od svých patnácti. Říká si Čonka a přebývá v lokalitě Temešvár. Jak se ocitl na ulici, ani sám pořádně neví. „Když mi zemřeli rodiče, tak jsem zůstal sám. Nějaké známé tady mám, ale nechci k nim,“ vypráví. Svou chýši postavenou z dřevěných palet a překrytou dekami skrývá mezi stromy. „Do azylového domu nechci. Spíš bych potřeboval hřebíky, abych mohl dál stavět,“ říká. Opodál jeho stavení, u kterého má i kamna, vzniká zvláštní obydlí postavené z ledniček. „To si začal pan Čonka stavět nedávno,“ dodává strážník.

V dodávce cestuje se svou matkou

„Jsem tady teprve dva dny. Přivedl mě sem kamarád, kterého jsem v Hradci poznal,“ říká osmadvacetiletý mladík, jenž se usídlil v kuklenském squattu. Žije v něm i se svou matkou. „Pocházím od Náchoda. Bydleli jsme v bytě, ze kterého nás vyhodili, že se bude přestavovat. Koupil jsem si dodávku a začali jsme v ní žít,“ říká. Do práce chodí pokaždé jen jeden z rodiny. „Teď pracuje máma. Doplňuje v Tesku zboží. Já jsem vyučený truhlář, ale momentálně jsem nezaměstnaný. Ale něco si najdu,“ dodal. Ve squattu, kde žije, jsou všichni závislí na drogách. „Víme i co berou. Zeptáme se jich na rovinu a většinou se nevykrucují. Navíc docházejí do sdružení Laxus,“ doplnil městský policista.

Z vězení se už neměl kam vrátit

Sedí na lavičce ve vestibulu hlavního nádraží. Vedle sebe má krosnu plnou věcí. „To je pan Holeček. Pro nás už známá firma,“ říká hradecký strážník. Postarší muž s vousy se vrátil před sedmi měsíci z vězení. S menšími „přestávkami“ v něm pobývá od roku 2001. „Půl roku před tím, než jsem se měl z kriminálu vrátit, mi řekli, že nedostanu místo ve smiřickém penzionu pro důchodce. Přitom mám částečný invalidní důchod,“ dodává rozhořčeně. Práci by mohl údajně mít, ale problém je, že nemá kde bydlet. „Mohl bych pracovat v obchoďáku, ale pokud nebudu mít kde bydlet, pak mi práci nedají. Z tří tisíc, které mám, si nemůžu dovolit platit byt. A do azyláku nepůjdu,“ uvádí. Jeho dluhy se vyšplhaly na 63 tisíc.