Reakce na mimořádnou situaci, která v zemi panuje, jsou různé. „Někteří lidé se nám smějí, že přebíráme peníze v rukavicích, dali jsme si na stolek k výdejnímu místu dezinfekci a sháněli si roušky,“ udivilo Antona Martince, šéfa provozoven pizzerií King Benny v Trutnově a Jilemnici.

Podle něj se ve společnosti tvoří dvě vyhraněné skupiny s odlišným přístupem. „Jedni totálně propadli panice a nevystrčí ani nos z okna, druzí berou všechno na lehkou váhu,“ zjistil. Řada lidí si ale naštěstí udržuje racionální přístup a chová se zodpovědně.

Home office se projevuje

„Nás lidé ocenili, že jsme měli při výdeji obědů z okna roušky a dezinfekční prostředky,“ měl opačnou zkušenost Radek Řehák, majitel Hospody Pod Strání v Hradci Králové. „Roušky jsme si vyráběli sami, od úterý je budou mít také řidiči, kteří rozvážejí jídlo. Zatím měli rukavice. V jedné firmě se stalo, že při vjezdu měřili našemu řidiči teplotu,“ přidal čerstvé zkušenosti.

Podle Martince i Řeháka je rychle znát pokles tržeb. „Zřetelně se projevuje, že řada firem zavedla home office, hodně lidí pracuje z domova,“ shodli se. Hospoda Pod Strání v Hradci Králové běžně rozváží obědy pro stovku firem. „Pokles je zhruba 10-15 procent. Nepočítal jsem s nárůstem tržeb. Objevili se někteří noví zákazníci, jiní naopak přestali objednávat,“ konstatoval Radek Řehák.

V době, kdy nemůže prodávat jídlo uvnitř restaurace, zavedl speciální otvírací "koronadobu" a prodává z okna ze zimní zahrady. „Běžně máme 200 obědů, z výdejního okna jich bylo v pondělí 50. Je to novinka pro lidi. Musí se naučit, že prodej obědů funguje jinak,“ dodal.

Anton Martinec, který lidem servíruje pizzy, připouští ještě rapidnější úbytek tržeb. „Hodně se projevuje, že se lidé stáhli domů a nakoupili si zásoby. V Jilemnici to tak dramatické není, tam jsme prakticky jediní, kdo vydává jídlo během dne z okénka,“ popsal situaci.

V KFC mají výdej z okénka zažitý

Výdej pokrmů z okénka už má naopak vžitý řetězec KFC. „V souladu se stávajícími nařízeními zavedenými vládou, naše restaurace KFC nadále fungují prostřednictvím služby KFC Rozvoz. Zákazníci si mohou také jídlo vyzvednout u okénka na restauracích se službou drive-thru. V současné době máme dostatečný počet řidičů, kteří zvládají uspokojit potřeby našich zákazníků . V případě, že by se poptávka zvýšila, jsme připraveni KFC Rozvoz ještě posílit,“ řekl Deníku Libor Hubík, prezident značky KFC pro Česko a Rakousko. „Pro udržení maximální bezpečnosti pro všechny zúčastněné přijímáme pouze online platbu předem a všem zákazníkům doporučujeme využít možnost bezkontaktního předání u prvních uzamykatelných dveří budovy,“ dodal.

Podle Veaceslava Stadnice, majitele společnosti Master Burger, která v Trutnově prodává a rozváží hamburgery, situace dramaticky nevybočuje z běžného provozu. „Je to nárazové. V jednu chvíli je nápor obrovský, v jiný moment je klid. Tak to ale chodí normálně,“ uvedl. Také oni se přizpůsobili nouzovému stavu, když odklidili stolky od stánku, aby se lidé nehromadili. Při rozvozu používají dezinfekci a rukavice, přijímají bezkontaktní platby.

U společnosti McDonald’s je rozvoz jídla v současné době jednou ze dvou možností, jak si objednat jídlo, a proto je zájem o něj větší než obvykle. Služba McDelivery je provozována společností Dáme jídlo. McDonald’s nabízí od úterka při objednávce nad 99 Kč dovoz zdarma.

Vyprodaný Rohlík, Tesco má dostatek zásob

Totálně zahlcená byla nákupní rozvážková služba Rohlik.cz, který zaváží nákupy v Hradci Králové a okolí, Třebechovicích a Jaroměři. „Aktuálně jsme na Hradecku vyprodaní. Snažíme se téměř zdvojnásobit kapacitu na tento pátek,“ odpověděla na dotaz kvůli vytíženosti Zdeňka Svoboda, PR manager on-line supermarketu Rohlik.cz.

Společnost Dáme jídlo se zabývá rozvozem stravy v řadě měst, v republice jich pokrývá tato platforma 170. Jídlo rozváží zhruba 1100 kurýrů. V Královéhradeckém kraji jasně vede Hradec Králové a blízké okolí. V ostatních okresech je pokrytí menší. „Registrujeme zvýšený zájem ze strany zákazníků, kteří do této doby rozvoz jídla nevyzkoušeli. Navýšili jsme počty kurýrů na našem rozvozu o nižší desítky procent. Platí zvýšená hygienická a bezpečnostní opatření,“ sdělil Filip Fingl, výkonný ředitel Dáme jídlo. Společnost zároveň eviduje nárůst zájmu o práci kurýra. „Je to o stovky procent oproti stavu před karanténou a velmi si tohoto zájmu vážíme,“ dodal.

Obchodní řetězec Tesco hlásí, že má dostatek zásob a chystá se rovněž na řešení nákupu pro seniory, avizovaný vládou. „Všechny naše obchody zásobujeme pravidelně čerstvými i trvanlivými potravinami i několikrát denně. Zásob máme na našich skladech dostatek,“ ujistil Václav Koukolíček, mluvčí společnosti Tesco Stores ČR. „Na řešení nákupu pro seniory usilovně pracujeme. Až bude služba připravená ke spuštění, budeme o tom informovat,“ sdělil.