Posedět si v letním parnu v příjemných předzahrádkách hradeckých restaurací si mohou lidé až dlouho do noci. Přes prázdniny se totiž jejich otevírací doba prodlužuje o jednu hodinu, což znamená, že pokud následuje den volna, číšníci mohou inkasovat své venkovní hosty až v jednu hodinu po půlnoci. V normálních pracovních dnech je to přesně ve dvanáct.

„Město nemá přímo vyhlášku týkající se provozní doby předzahrádek, ale jedná se o vnitřní usnesení rady, které v naprosté většině majitelé restaurací dodržují,“ upřesnil Václav Svoboda, mluvčí radnice. Sezona pro venkovní posezení jinak začíná už od 1. dubna a končí posledním zářijovým dnem.

Někdy může obyvatele bytů nad restauracemi rušit hluk či hudba vycházející právě z občerstvovacích zařízení, strážníci obvykle v létě musí tyto případy řešit. „Je to každý rok stejné, hovor hostů se v noci více rozléhá, tak nějaké stížnosti jsou. Provozovatelé restaurací zavírací dobu skutečně dodržují, vědí, že by při opakovaných stížnostech mohli mít problém získat příští rok od úřadu povolení,“ uvedla Eva Čížková, mluvčí hradecké městské policie

Strážníci většinou řeší situaci domluvou, pokud by je však majitel restaurace ignoroval, mohou věc předat ke správnímu řízení, kde už by pokuty mohly jít do tisíců. „Se zákazníky vůbec nemáme problémy. Posedět do jedné ráno jim většinou stačí, obsluha je s účtem obejde půl hodinky před zavíračkou, aby v klidu dopili a mohli odejít,“ podělil se o svou zkušenost Pavel Jírava, spolumajitel jedné hradecké restaurace. „Zavírací dobu jsem nikdy neřešil, moc do restaurací nechodím. Ale ještě se mi nestalo, že by nějak razantně vyhazovali, ani bych otevírací dobu neprodlužoval,“ řekl svůj názor Milan Česák.

ANKETA: Jaký je váš názor na zahrádky před restauracemi?

Jiřina Šimerdová, 56 let
Albrechtice nad Orlicí

V mém okolí není moc možností zajít někam do restaurace, ale myslím si, že zavírací doba předzahrádek by pro mě nebyla žádný problém. U nás se setkám někdy i s opilci, kteří dělají hluk při odchodu z hospody, ale za tu dobu jsem si už zvykla a něco takového nevnímám.

Lukáš Grozanič, 24 let
Pardubice

Naštěstí nebydlím poblíž restaurací s předzahrádkou, asi by mi to vadilo. Ale sám si rád v létě takhle někde venku posedím. Nevím, že by obsluha někoho z restaurace vyhazovala, doposud jsem se s žádnými problémy nesetkal. Zavírací dobu bych asi neprodlužoval.

Michal Koros, 20 let
Pardubice

Otevírací dobu považuji za vyhovující a asi bych to neměnil. V létě, když je déle světlo a teplo, si rád posedím v předzahrádkách. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jsem se setkal se zakročením personálu restaurace, kdy vyhodili opilého z restaurace, což oceňuji.

Nikola Gruntová, 16 let
Hradec Králové

Bydlím poblíž restaurací, které mají předzahrádky, ale nemůžu říct, že by byly nějaké problémy, nevadí mi to. Někdy se nějací opilci objeví, ale nemůžu si stěžovat na jiné problémy, jako je třeba hluk ve večerních hodinách. Myslím si, že zavírací doba je tak akorát. (med)

A co si myslíte o letních zahrádkách restaurací vy? Využíváte je, nebo se raději skryjete uvnitř?
Napište nám svůj názor.