„Tak pane Havle,…"

Dorazila totiž velká jména pětadvacet let starých událostí, a to členové Občanského fóra a zároveň signatáři Charty 77 Petr Pithart a biskup Václav Malý. Poslechnout si jejich zážitky z listopadového týdne dorazilo do velké auly desítky lidí a oběma pánům bouřlivě tleskaly. Ani není divu, oba se snažili revoluční dění přiblížit s nadhledem. Mluvili totiž hlavně k medikům a mnoho z nich v době sametové revoluce  ještě ani nebylo na světě. „Nejtrapnější moment revolučního týdne byl, když tehdejší premiér české vlády šrouboval to plnicí pero a říkal: 'Tak pane Havle, diktujte ty ministry'. My jsme jen koukali, nikdy bychom nečekali, že nám tu moc dají takhle k nohám. Proto tvrdím, že my jsme režim nesvrhli, on se zhroutil sám," vyprávěl Petr Pithart.

Nadávali na Jakeše

Biskup Václav Malý, který byl za minulého režimu mnohokrát vyslýchán Státní bezpečností a dokonce nemohl dlouhých 11 let sloužit pravidelné mše, mu přikyvoval. „Na tom se shodneme. Když mě naposledy vyslýchala StB na podzim roku 89, tak už jsem cítil, že se v těch strukturách něco děje. Nebáli se nahlas nadávat na Jakeše," doplnil.

Rozpad federace

Ke slovu se dostali i diváci, mluvilo se o rozpadu Československa nebo privatizaci. „Chtěli jsme státní podniky zprivatizovat po svém, udělat to po vzoru mladoboleslavské škodovky, ale měli jsme málo času. Takže na to, jak jsme tu moc hladce získali, tak jsem ji potom od sebe nezodpovědně odstrčili. Jestli se nám povedlo podle našich představ zprivatizovat deset nebo patnáct podniků, je to málo," hodnotil Pithart.

Program doprovázely také dobové fotografie a čtyřminutové video, který speciálně pro tuto příležitost hradecké lékařské fakultě natočila Česká televize.

Každý z návštěvníků se tak mohl během chvilky vrátit o dvacet pět let zpátky a zjistit, jak revoluční týden prožívali lidé v krajské metropoli.

Michaela Zumrová