Výměna starých řidičských průkazů po celé republice kolabuje. Snad jen úředníci na radnicích v Hradci Králové a v Novém Bydžově jsou zatím klidní.
„Pokud začnou chodit lidé, zhruba dva tisíce za měsíc, tak bychom to měli stihnout,“ tvrdí vedoucí odboru dopravy hradecké radnice Pavla Černá.
Odevzdat doklady na pověřené úřady by měli do konce letošního roku lidé, kteří vlastní řidičský průkaz s datem výroby do 31. 12. 1993.
Zatímco v Novém Bydžově očekávají téměř 1200 šoférů, v Hradci Králové musí výměnu podstoupit přes 12 tisíc lidí!

„Dělali jsme si průzkum mezi lidmi a vypadá to, že deset až patnáct procent řidičů nepřijde. Jsou to lidé, kteří mají řidičák třeba dvacet let a v životě neřídili. Zbylou část bychom měli stihnout vyměnit,“ uvedla tajemnice novobydžovské radnice Marcela Česáková.

V případě náporu lidí, kteří výměnu nechají na poslední chvíli, mají obě radnice připravena mimořádná opatření.
„Když se začnou tvořit fronty, vypneme elektronický vyvolávací systém a posílíme počet úředníků na přepážkách na dvojnásobek. Mám tu zaučené lidi i z jiných oddělení, takže snad nebude žádný problém. Počítáme také s rozšířením pracovní doby,“ řekla Černá.

Řidičům podle úředníků k výměně dokladu stačí jedna fotografie, občanský a řidičský průkaz. Nejpodstatnější změnou je, že doklady budou časově omezené na deset let.
„Lidé by měli počítat s tím, že lhůta na výrobu nového dokladu je dvacet dnů. V Česku je pouze jedna výrobna. Pokud lhůta přesáhne do nového roku, nesmí čekatelé usednout za volant,“ varovala vedoucí odboru Pavla Černá.
Jestliže šoféři výměnu nestihnou včas, vystavují se tučné pokutě ve výši až 30 tisíc korun. Ministerstvo dopravy však sankci na poslední chvíli zmírnilo na tisíc korun.
„Nové průkazy budou platit na území členských států Evropské unie a zemí, se kterými máme dohodu. Jde o druhou vlnu výměny. Ještě nás čekají dvě. Další část řidičáků musí být vyměněna do roku 2010, zbytek šoférů by měl přijít do prosince 2013,“ dodala Černá.