Řidičské průkazy se přes poštu vyměňovat nebudou. Zaplaťpánbůh, spráskli rukama východočeští úředníci.
Je to tak, když jedna ruka neví, co dělá druhá. Na možnost poslat žádost poštou přišlo ministerstvo vnitra. Ministerstvo dopravy to však vzápětí zavrhlo.
„Lidem by to přidělalo jenom starosti. Namísto u nás by si museli frontu vystát u notáře kvůli ověření fotografie a totožnosti. A stát by za to vyhodil statisíce zbytečně. Žadatelé by formuláře `pomotali`, my bychom jim je vraceli a ve výsledku by se celá výměna dokladů táhla mnohem déle, než při vyřízení na přepážce,“ řekla nejmenovaná úřednice z pardubického magistrátu.
„Neuvažovali jsme o něčem takovém ani vteřinu,“ přisvědčil mluvčí královéhradeckého magistrátu Václav Svoboda.

Běžte do fronty!

Obesílání opozdilců poštou se nelíbí ani mnohým Východočechům. „Nechci za ně jako daňový poplatník platit. Frontu jsem si také vystála a času na výměnu byla spousta,“ zlobí se Iva Hromádková z Hradce Králové.
Jeden takový doporučený dopis z úřadu by stát vyšel na 29 korun. A kritici poukazovali, že by většinou kvůli chybám ani zdaleka nezůstalo u jediného.
Hradec Králové místo toho pro obyvatele připravil jinou výhodu. Takovou, kterou možná ocení mnohem víc.
„Budeme za lidmi jezdit. Oslovili jsme starosty větších okolních obcí s nabídkou, že by naši úředníci k nim v určené dny zajeli a občané by si mohli řidičské průkazy vyřídit na místě. A ti z nejmenších vesnic by to měli aspoň blíž než do Hradce,“ řekl Svoboda.
Inu, když nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi. Úřady totiž bijí na poplach. Do konce roku zbývá ve východních Čechách vyměnit ještě bezmála 60 tisíc starých řidičáků. Tedy těch, vydaných před rokem 1994.

60 tisíc dokladů

Jenže lidé to nechávají na poslední chvíli. Pokud to přitom do konce roku nestihnou, hrozí jim až třicetitisícové pokuty.
Už před časem hradecký magistrát oznámil, že od konce listopadu zavede kvůli řidičákům pracovní soboty. Totéž chystá i Chrudim.