Policie hodlá hříšníky bez platného řidičského průkazu tolerovat jen první dva lednové dny. Poté je už hodlá bez milosti trestat až dvoutisícovou pokutou.

Nebudou ji přitom zajímat výmluvy řidičů, že ovýměnu starého řidičského průkazu za nový zažádali včas, tedy do konce listopadu. Úřady totiž mají na vyřízení žádostí 30dnů. Jenže kvůli návalu vposledních dnech už leckde nestíhají.

„Řidiče to neomlouvá. Snávalem žadatelů na poslední chvíli museli počítat a onový průkaz si měli zažádat spředstihem. Navíc si mohli uvědomit, že konec prosince představují svátky. Na úřad házet vinu nelze,“ vzkázala východočeská policejní mluvčí LibušeHolá.

Tiskárna nezvládá

Povinná výměna do Silvestra se týká starých, především „knížečkových“ řidičských průkazů, vydaných mezi lety 1964a1993.

„Vposledních listopadových dnech, kdy bylo za pět minut dvanáct, nás žádosti onový průkaz skutečně zavalily a obávám se, že jediná česká tiskárna cenin ten nápor do konce prosince nezvládne,“ řekl vedoucí odboru dopravy radnice vNové Pace Jiří Leština.

Žádné výmluvy!

Astejně jako policie iúředníci odmítají, že by se řidičům, kteří nedostanou nový řidičák kvůli zpoždění úřadů, měla jízda se starým průkazem dočasně tolerovat.

„Měli přijít včas, a ne 29.listopadu. Opovinných výměnách řidičáků se už mluví měsíce,“ dodal Leština.

Tak zoufalá situace naštěstí nepanuje všude. Většina městských úřadů vPardubickém iKrálovéhradeckém kraji nehlásí žádný výjimečný nápor žadatelů. Do konce roku přitom zbývá vyměnit ještě zhruba 52tisíc starých dokladů, což je téměř polovina původníhopočtu.

„Moc velký zájem unás není. Měli jsme teď už druhou pracovní sobotu, kdy si lidé mohli na magistrátu zažádat ovýměnu řidičáku. Ale že by tady bylo přeplněno, to se říci opravdu nedá,“ sdělil Petr Černohlávek zodboru dopravy královéhradeckého magistrátu.

Adokonce prohlásil, že se daří žádosti vyřizovat inyní během dvaceti dnů. Takže pro poslední opozdilce, ještě ani dnes nemusí býtpozdě.

„Zatím jsme stále bez front,“ přisvědčil šéf odboru dopravy Městského úřadu vRychnově nad Kněžnou Jan Ledvina.