Tisíce lidí na Hradecku nebudou smět v lednu usednout za volant auta. Důvod? Nepřišli si totiž včas vyzvednout nový řidičský průkaz na odbor dopravy hradecké radnice. „To je pravda. Máme tu ve skladu tisíce nových řidičských průkazů po výměně, ale ty ani při nejlepší vůli nestihneme do konce roku vydat majitelům,“ uvedla vedoucí odboru dopravy Pavla Černá.

Úředníci radnice přitom v posledních dnech trhají rekordy v rychlosti vydávání dokladů. Jen ve čtvrtek odbavili za pět a půl hodiny 273 lidí. Pro urychlení práce vypnuli vyvolávací systém. „Motoristům, které policie v lednu chytí bez platného dokladu, hrozí pokuta 1500 až dva tisíce korun,“ řekla Černá.

Původní termín pro výměnu řidičských průkazů vyrobených do konce roku 1993 uplynul už před dvěma lety. O prodloužení lhůty rozhodlo ministerstvo dopravy.

„Řidiči měli opravdu času dost. Jenže my jsme národ, který řeší vše na poslední chvíli. Ještě vloni v červenci jsme měli na výměnu přes 24 tisíc dokladů. Dosud si o ně nepožádalo 7300 lidí. Dá se ale předpokládat, že drtivá většina jsou starší lidé, kteří už nechtějí řídit auto,“ dodala vedoucí dopravního odboru.