Na Hradecku a Chlumecku už se s řidičským průkazem rozloučilo 59 řidičů. Od začátku platnosti zákona zde bylo „obodováno“ 9157 řidičů.Rozdáno bylo celkem 37 809 bodů. Na Královéhradecku nejrychleji dosáhl dvanáctibodové hranice pro odebrání řidičského průkazu cizinec, kterému na to stačily pouhé čtyři měsíce.

Na Novobydžovsku už dvanáctibodovou hranici pro odebrání řidičského průkazu překročilo 13 šoférů.Dosud zde bylo spácháno 1014 přestupků, které byly ohodnoceny celkem 3230 body. Nejrychleji zde o řidičský průkaz přišel 42letý muž, který dvanáctibodového limitu pro odebrání průkazu dosáhl za rok a tři dny.

Hradec Králové a Nový Bydžov, tedy obce s rozšířenou působností, které dopravní přestupky řeší, dosud napočítaly celkem 18 658 dopravních přestupků, při kterých bylo motoristům uděleno 41 039 bodů.

Od července minulého roku bylo v celém kraji napočítáno 15 881 bodů.Ve srovnání třeba se sousedním Pardubickým krajem je to o téměř čtyři tisíce víc. Body budou pravděpodobně uděleny i 36letému muži z Hradce Králové, kterého 15. dubna zadržela v dopoledních hodinách policejní hlídka.Řidič vozidla Daewoo překročil povolenou padesátku o 24 kilometrů v hodině.

„Muž také nepředložil doklady ke kontrole. Za překročení rychlosti mu byla udělena pokuta 2500 korun,“ uvedla mluvčí policie Anna Pešavová. Za překročení rychlosti mohou být ve správním řízení muži připsány tři body, pokud řídil bez držení příslušné skupiny nebo podskupiny řidičského oprávnění, může si připsat dalších sedm bodů.

I když tomu současná situace na silnici neodpovídá, někteří řidiči ještě jezdí bez bodu. „Zatím jsem žádné body neobdržela, snad je to tím, že jezdím opatrně, i když v té džungli na silnicích to není lehké. Jednou jsem jenom zaplatila pokutu za špatné stání a naštěstí jsem za to žádné body nedostala. Obecně si myslím, že je to asi dobrý princip, ale bodové hodnocení nehodovost asi moc nesnížilo,“ myslí si 36letá Jana Kunová.

Lukáš Holeček