Přímé výhni jsou v kabině aut vystaveni například kombajnéři a řidiči dalších zemědělských strojů. „Zatím je vše v pořádku, horka nám práci příliš nekomplikují, ale pro řidiče je to v každém případě zátěž. I když je většina strojů vybavena klimatizací, poskytujeme lidem studené nápoje,“ uvedla ředitelka ZD Všestary Monika Nebeská.

Je období sklizně, takže zemědělci musí pracovat bez ohledu na počasí od rána do večera. „Řidiči jsou v plném zatížení. Podle zákona jim zajišťujeme nápoje, se sklizní ale nemůžeme čekat na změnu počasí,“ informuje vedoucí podniku v Dolanech Pavel Škoda.

„Užívají“ si také řidiči autobusů a trolejbusů. Klimatizaci kabiny má totiž jen 23 z celkového počtu 96 autobusů zajišťujících městskou hromadnou dopravu v Hradci Králové. Podle Leo Sedláčka z dopravního podniku by se však situace měla postupně zlepšovat. „Letos koupíme 13 autobusů a všechny budou s klimatizací kabiny řidiče,“ uvedl.

Na šesti nejfrekventovanějších konečných zastávkých mají řidiči k dispozici výrobníky sodové vody, v areálu dopravního podniku navíc s přídavkem minerálů. Další úlevou je možnost nenosit kompletní stejnokroj, za volantem mohou sedět jen v krátkých kalhotách a bílém tričku.