Šokující záběry i výpovědi záchranářů nebo účastníků tragických nehod ve středu v Aldisu připoutaly k sedačkám dva tisíce studentů. Multimediální show The Action – BESIP Tour, která se zastavila v Hradci Králové, je založena právě na síle drsných zážitků.

Cílem preventivní akce je zvýšení bezpečnosti silničního provozu u mladých začínajících řidičů. Záběry toho nejhoršího, co se na silnicích může stát, pokud šofér přecení síly nebo řídí pod vlivem alkoholu, naháněly hrůzu.

„Pokud chceme oslovit tuto věkovou skupinu, musíme zvolit drsné metody a překvapivé zvraty děje. Jinak bychom jejich pozornost neudrželi,“ vysvětluje Martin Gebauer z pořádající agentury Euro.Net.CZ.

Pořad anglicky nazvaný The Action však sází i na divadelní prvky a živé výpovědi účastníků tragédií, třeba mladých, které nehoda navždy připoutala k invalidnímu vozíku. Ke studentům z jeviště promlouvají také hasiči, policisté a záchranáři a vyprávějí příběhy, které zažili. Například policista, který byl jako první u nehody mladých lidí zaviněné opilým řidičem.

„V autě byli tři mladí kluci, mohlo jim být kolem osmnácti devatenácti. Ten, co seděl na místě řidiče, měl rozdrcené nohy a vlastně visel hrudníkem na volantu a byl propíchnutý volantovou tyčí. Byl na místě mrtvý. Ten, co seděl na místě spolujezdce, měl rozdrcené ruce i nohy a z hlavy mu tekla krev. Ten byl taky na místě mrtvý. Vlastně ten náraz byl tak prudký, že se s ním utrhla sedačka a toho kluka, co seděl za ním, tou sedačkou doslova rozmačkal,“ vypráví například policista Miroslav Borník.

„Těší nás, že se tento projekt setkává s tak příznivým ohlasem u velmi náročné cílové skupiny mladých a začínajících řidičů. Myslím, že díky specifickému stylu komunikace dlouhodobě přispívá ke snížení počtu nehod způsobených mladými řidiči,“ tvrdí vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Zuzana Ambrožová.


The Action by letos mělo v 87 reprízách ve 29 městech vidět 35 tisíc mladých.