Odvěcí rivalové Hradec Králové a Pardubice jsou dle nedávno zveřejněného průzkumu rájem cyklistů. Vadou na kráse takového ocenění však je, že obě města doposud nespojuje cyklostezka. I tento nedostatek by se měl do budoucna změnit.  „Jsem stále optimista, i když to říkám už dlouho a věřím, že se tato spojnice podaří uskutečnit do roku 2020," řekl Deníku starosta Vysoké nad Labem a zároveň statutární zástupce Dobrovolného svazku obcí Hradubická labská, který připravuje trasu podél Labe z Hradce Králové do Pardubic, Jiří Horák.

„Například teď finišujeme s výkupy pozemků pro napojení obce Opatovice nad Labem. Dále jsou pozemkově zajištěny etapy propojení obcí Dříteč - Němčice až k hradu Kunětická hora," uvedl Jiří Horák s tím, že úseky Hradec Králové - Vysoká, Dříteč - Němčice a Němčice - Kunětická Hora jsou před dokončením dokumentace pro územní řízení. „Pokud se nestane něco kalamitního, tak první etapa, tedy Hradec – Vysoká nad Labem, by mohla být hotova již v příštím roce," řekl starosta.

Už jen pár vykoupených pozemků dělí obyvatele Hradce Králové a Pardubic od chvíle, kdy obě krajská města spojí toužebně očekávaná cyklostezka. Podle starosty Vysoké nad Labem a velkého propagátora cyklostrády Jiřího Horáka  by stezka měla být hotova v roce 2020. Bonusem stezky, hlavně pro obyvatele Pardubic, je možnost napojení se na cyklostezku vedoucí až k baroknímu skvostu na Kuksu.

„Úsek Opatovice nad Labem - Elektrárna - obec Dříteč je jediný a nejdelší, kde pozemky dáváme dohromady, ale zde jsme na sedmdesáti procentech potřebných pozemků a zbytek snad vyřešíme do konce roku," informoval projektový manažer stezky Tomáš Jeřábek s dodatkem, že co se týče úseku Dříteč - Němčice - Kunětická Hora, tak tam už jsou též pozemky vykoupeny. Velkým oříškem na cyklostezce se stal památkově chráněný most v Němčících. Podle prvotních plánů bylo i toto překlenutí integrováno do cyklostezky. Proti však byli památkáři. „Památkáři nám na něj nedovolili sáhnout. Východiskem tak bude lávka, která povede vedle mostu. Takže tam se výstavba trošku zpomalí," poodhaluje komplikace Jiří Horák.