„Státní správa se seznámila s žádostí o dodatečné stavební povolení a shledala, že tam spousta věcí chybí. Proto řízení přerušila a vyzvala k doplnění," uvedl náměstek primátora Jindřich Vedlich. Primátor města Zdeněk Fink se pak vyjádřil, že by byl pro úplnou likvidaci stavby. „Zbourat, odvézt, zahodit. Kdybych to rozhodoval já, tak to takto udělám, já to ale vůbec nerozhoduji, já na to nemám žádný vliv," řekl na středeční tiskové konferenci města Fink.

Stavba dvou nelegálních skladovacích na hal na okraji Hradce Králové u výpadovky na Třebechovice začala loni na podzim. Magistrát se o černou stavbu začal zajímat v polovině prosince a investory několikrát vyzval k přerušení prací. Firma opakovaně neuposlechla a dostala proto dvě pokuty ve výši 250 000 a 560 000 korun. Dělníci a těžké stroje stavbu opustili teprve na začátku března a společnost CPI přislíbila, že práce budou pokračovat teprve po získání dodatečného stavebního povolení, o než si zažádala. Svůj slib zatím dodržuje. Jedna ze dvou hal je už téměř hotová, druhá je rozestavěná. Podle původních plánů mělo být vše hotovo na začátku dubna. Teď se však dokončení minimálně o nějakou dobu posouvá.

Související poznámka šéfredaktora: Malý a velký, rovný a rovnější
V chatové oblasti nedaleko hradeckých Svinar stávala v tamní trampské osadě chata už od první republiky. Její poslední majitel ji na přelomu milénia přestavěl. Podle hradeckého stavebního úřadu až příliš a bez stavebního povolení. Úředníci střežící zákony ji prohlásili za černou stavbu. Nešťastný majitel se mohl snažit dohnat, co nestihl. Odvolával se na všechny strany. Nakonec bagry vybavené úředními razítky nesmlouvavě vyjely a nebohou chatku srovnaly se zemí. Na lukrativních pozemcích nedaleko hradeckých Svinar začaly koncem loňského roku růst obří skladové hangáry velikosti dvou fotbalových hřišť. Staví se tam bez stavebního povolení. Nizozemští developeři teď spoléhají na to, že dokumenty seženou zpětně. My místní, znalí místních příběhů, víme, jak jsou naši úředníci neústupní. Proto nám je Holanďanů líto stejně jako hradeckého chataře: jejich mamutí sklady u Svinar půjdou k zemi. Jinak bychom si museli myslet, že malí jsou si v našem městě rovní, ale velcí rovnější.
(Imrich Dioszegi)