Konec roku 2007 je za dveřmi. Je čas bilancovat. Dnes přinášíme přehled událostí na Hradecku v druhémpololetí.

Červenec

Hradečtí archeologové objevili po sto letech vodní věž Kropáčka. Objekt byl zbořen v roce 1906 kvůli špatné statice.

Velké dopravní komplikace v Hradci způsobila uzavírka části Gočárovy třídy kvůli rekonstrukci silnice a chodníků.

Večírkem pro nedočkavé začal 3. července na hradeckém letišti festival Rock for People. Do města se přestěhoval po 12 letech z Českého Brodu. Více než 130 kapel si za čtyři dny vychutnalo přes 20 tisíc lidí.

Obec Habřina oslavila 6. července 650 let od první písemné zmínky.

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou obsadili v polovině července filmaři, kteří zde natáčeli příběh Nory Kinské.

Rekonstrukce Malého náměstí v Hradci skončila 18. července. Přestavba si vyžádala 40 milionů korun.

Bývalá vojenská jídelna na hradeckém letišti se začala měnit na „inkubátor“ pro začínající podnikatele za 59 milionů korun.

Srpen

Při přestavbě bývalého pivovaru v Hradci na sídlo kraje našli archeologové baštu parkánové hradby ze 16. století. b Novým majitelem hotelu Alessandria v Hradci se stal Gustav Aleš, který hotel zachránil. Objekt totiž chtěla jistá firma přestavět na byty.

Jedovaté chemikálie z Libčan zmizely, ale v obci zůstává kontaminovaná půda. Společnost Královéhradecká provozní začala se zabezpečováním kanalizace.

Veřejností otřásla záhadná smrt 56leté pacientky hradecké fakultní nemocnice. Z kontroly v nemocnici se vrátila v bezvědomí. Půl hodiny po převozu zpět zemřela. Případu se ujímá policie.

Warm up party začal 23. srpna v Hradci šestý ročník festivalu Hip Hop Kemp. Na letišti se během čtyř dnů představilo 500 účinkujících, které vidělo a slyšelo 20 tisíc lidí. Jedno z devíti pódií zničila silná bouře.

Hradecká radnice vypověděla smlouvu se společností Betonstav, která měla u Aldisu vybudovat garáže za zhruba 300 milionů korun. Hradec firmu zažaloval o penále devět milionů korun.

Dělníci při rekonstrukci hradeckého Riegrova náměstí objevili chodbu, které vedla zřejmě k válečnému krytu.

Víceúčelovou sportovní halu za více než 50 milionů korun otevřeli 30. srpna v Předměřicích nad Labem. Hala splňuje parametry pro všechny sálové sporty.

Září

Studijní a vědecké knihovně v Hradci chybí podle ředitelky Evy Svobodové na vnitřní vybavení nové budovy 16,5 milionu korun.

Přestavba zimního stadionu v Hradci na víceúčelovou arénu se zadrhla. Hokejový klub musel odložit úvodní zápas ligy s Mladou Boleslaví.

Na sedmý ročník přehlídky kamionů Czech Truckfest, který hostilo hradecké letiště od 7. do 10. září, dorazilo 880 nákladních aut a zhruba patnáct tisíc návštěvníků. Vrchol akce, spanilou jízdu městem, ukončila nehoda dvou kamionů u Předměřic nad Labem.

Krajští zastupitelé snížili počet lékařských pohotovostí v kraji z dvanácti na pět kvůli jejich malému využití a častému zneužívání. b Černilovem se 18. září přehnalo tornádo. Podle starosty obce Stanislava Javůrka poničilo několik domů.

Stávka praktických lékařů a pediatrů uzavřela 19. září asi 80 ordinací na Hradecku.

Nadační fond kulturního dědictví českých a moravských varhan, který měl zajistit financování stavby nástroje pro hradeckou filharmonii, musí městu vrátit šest milionů. Kontroloři města zjistili, že zmizely tři miliony.

Osmdesát milionů korun si vyžádala rekonstrukce druhé scény Klicperova divadla v Hradci, Studia Beseda, která skončila 28. září.

První případ černého kašle v kraji se vyskytl v hradecké základní škole a praktické škole Daneta. Jedenáctiletá dívka vyvázla bez následků.

Říjen

Katedrála svatého Ducha v Hradci Králové oslavila 3. října 700. výročí. Hold jednomu ze symbolů města přijela vzdát i Livia Klausová.

Záchranná služba kraje instaluje jako první v Česku do všech svých 57 sanitních vozů satelitní navigaci.

Izraelská společnost Plaza Centers napadla u soudu Hradec Králové za prodej pozemků u Koruny slovenské firmě HB Reavis. Plaza Centers tvrdí, že za půdu nabídla více peněz, ale magistrát dal kvůli údajným chybám v projektu přednost protivníkovi.

Hradecká fakultní nemocnice má nový pavilon urgentních příjmů za 251 milionů korun. Nastřeše objektu je letiště pro záchranářské vrtulníky.

České dráhy 10. října oznámily, že zruší přímé spojení Hradce Králové s Brnem.

Devastaci střech Muzea východních Čech v Hradci dešťovou vodou zastavila rekonstrukce za 5,3 milionu, která skončila 19. října.

Okresní soud zamítl 22. října žalobu potomka rodu Harrachů, který požadoval půdu v osmi obcích okresu.

Ministerstvo kultury zapsalo vilu Anička v centru Hradce na seznam památek, což by ji uchránilo od demolice. Majitel, pojišťovna Generali, se však odvolal a kauzu musí vyřešit ministr kultury.

Přes půl miliardy korun bude stát přestavba Benešovy třídy v Hradci. Rozhodli o tom 30. října zastupitelé, kteří vybrali vítěze soutěže na projekt.

Listopad

Nadační fond, který měl zajistit peníze na výrobu varhan pro hradeckou filharmoniii, městu nevrátil první ze šesti milionů korun, jež radnice na nástroj dala. Město podává žalobu.

Čtyři hroby a kontejner zničil v době Dušiček na Lesním hřbitově v Hradci neznámýžhář. Škoda činí tři tisíce.

Dostavbu autobusového nádraží v Hradci přesouvá firma až na jaro 2008.

Hradecká radnice získala od Úřadu pro civilní letectví licenci na provozování letiště ve Věkoších.

Dopravu v Hradci a okolí ochromila 12. listopadu sněhová kalamita. Rychlíky z Liberce do Hradce měly dvouhodinové zpoždění.

Bývalý hradecký strážník, který požadoval po městě desítky tisíc korun za přestávky v posledních letech, ostrouhal. Okresní soud zamítl 14. listopadu jeho žalobu.

Firma Atol, která spravuje systém parkování v Hradci, oznámila zvýšení cen za stání. Poplatky na některých místech vyletí až o 400 procent.

Bronzový poklad starý až 3500 let našel dva a půl kilometru za Stěžerami v přímském lese Pavel Mládek ze Stěžer.

Dvanáct tisíc lidí si nenechalo poslední listopadový víkend ujít předvánoční trhy na nádvoří Regiocentra Nový pivovar, které vzniklo přestavbou bývalého hradeckého pivovaru za zhruba 1,5 miliardy korun. O několik dnů později se do areálu začali stěhovat první zaměstnanci krajského úřadu a dalších institucí.

Lidé z hradeckého Pouchova se bouří proti trase obchvatu, takzvané severní tangentě, který by tuto čtvrť rozdělil. Tangenta by měla vést z dálnice u ČKD přes Plotiště, Plácky, Pouchov a Slatinu.

Prosinec

Ministerstvo pro místní rozvoj prodloužilo lhůtu pro přidělení dotace 62 milionů korun na stavbu autobusového nádraží v Hradci o čtyři měsíce. Stavební firma ale avizuje konec na květen.

Většinu škol na Hradecku uzavřela 4. prosince stávka učitelů.

Čtrnáctiletého chlapce v masce Mikuláše zapálil 5. prosince na hradecké ZŠ Pouchov jeho spolužák.

Eliščino královské pivo. Tak se jmenuje mok, který začal v bývalém hradeckém pivovaru po letech vařit sládek Milan Rambousek.

Více než 22 milionů korun stála radnici v Třebechovicích p. O. rekonstrukce městského úřadu, který vedení města znovu otevřelo 17. prosince.

Smrtelnou ránu dostala 18. prosince Základní škola Jih na Slezském Předměstí. Přes velký odpor rodičů a pedagogů ji hradečtí zastupitelé sloučili se Základní školou SNP.

 
První část ročenky událostí na Hradecku najdete, když KLIKNETE ZDE.