Čeština, polština, slovenština, ukrajinština - ale i norština nebo francouzština. Hradecký festival Rock For People láká mezinárodní publikum a návštěvníky všeho druhu. Potkáte tu punkáče s číry na hlavech, metalisty v tričkách jaroměřského festivalu Brutal Assault, lidi v plážových kloboučcích i kožených kabátech, gotiky i úplně obyčejné návštěvníky. A vypadá to, že si to všichni užívají. Však je tu hudebních lákadel nepřeberně.

Areál solidně „vyluxovala“ pardubická legenda Vypsaná FiXa, která na festivalu oslavila svoje třicetiny. Dvouhodinový set byl plný notoricky známých hitů a obrovské radosti - a taky hostů. S kapelou si zahrál mimo jiné ředitel festivalu Michal Thomes, frontman Mňágy a Ždorp Petr Fiala i bývalý hokejista Jiří Hrdina.

O něco méně dorazilo lidí na souběžně hrající rapovou hvězdu jménem Ice-T, který ale přijel v čele metalové formace Body Count. Bylo to syrové, patřičně špinavé a hrubé, řízná směs rapu s metalem, silácká a ze stará školy, ale dav dokázala slušně rozhýbat.

Doslova uhrančiví byli Parkway Drive. Ti přivezli jiskry, ohnivé sloupy, ale hlavně srdce na dlani. Jakkoliv je jejich muzika temná a tvrdá, svoje publikum milují a oplácejí mu nejen skvělým pódiovým výkonem, ale i spoustou úsměvů. Tohle je adept na jedno z nejsilnějších vystoupení festivalu.

Podívejte se na samostatnou galerii z koncertu The Offspring:

The Offspring na Rock for People 2024

The Offspring potvrdili svou pozici headlinera a na svůj večerní set přitáhli téměř všechny, kteří v areálu byli. Výživných devadesát minut naplnili hity i průpovídkami o nejlepším festivalu na světě a překonávání rekordů v návštěvnosti. Podstatná byla ale muzika - a tyhle pop-punkové hymny i po letech stále táhnou a uváděly dav do extatické radosti. Navzdory tomu, že alespoň v první polovině koncertu byl frontman Dexter Holland docela morous a opravdu se začal bavit až později.

The Offspring na Rock for People | Video: Deník/Jiří V. Matýsek

Festival se v pátek přehoupne do druhé poloviny, zahrají Dogstar s Keanu Reevesem, Sum 41 nebo Avril Lavigne.