„Pyroefekty, posilovny, vlastní kuchaři. Ty nároky jsou opravdu velké, ale už si na to zvykáme. Už loni nás na to připravili Green Day, ale vypadá to, že Muse a Slipknot jsou ještě o trochu dál,“ zmiňuje hlavní headlinery 27. ročníku obří akce ředitel podniku Michal Thomes. Festivalový tým si s managementem obou kapel vyměnil desítky e-mailů. „Jen s tříčlennou kapelou Muse přijede dalších 110 lidí. To jen ukazuje, co to obnáší,“ připomíná šéf hradeckého festivalu.

Americká metalová legenda Slipknot přiletěla na čtvrteční koncert soukromým tryskáčem. „Museli jsme pro ně zajistit povolení pro přistání na letišti v Pardubicích. Odtud je vezeme do Hradce Králové,“ zmiňuje jeden bod z nekonečného seznamu požadavků dlouholetý šéf podniku a dodává, že nad rámec honorářů stojí libůstky kapel další miliony korun: „Sám jsem překvapený, co požadavky obnáší. Někdo chtěl třeba nejmodernější limuzínu, byť to ze zázemí pro kapely není na pódium nijak daleko.“

První tisíce fanoušků v pravé poledne doslova vtrhly do festivalového areálu.
Brány hradeckého "rokáče" se otevřely, příjezd k letišti je ucpaný auty

Festival má tři zóny sloužící jako zákulisí pro kapely a interprety. „Jsou to taková městečka ve městě, kde jsou připravené kuchyně podle požadavků kapel nebo posilovny. Třeba Machine Gun Kelly má vlastního kuchaře, který připravuje jídlo pro celý jeho tým. Má k ruce našeho člověka, který s ním jezdí na nákupy, a kuchař to pak vaří ve vlastní kuchyni, kterou jsme museli pro tyto účely vybavit,“ zmiňuje spíš běžnější záležitost Michal Thomes.

Zázemí pro kapely je na přilehlém dopravním polygonu, který si pořadatelé pronajali. Na rozlehlém prostoru pro kapely by se dal uspořádat středně velký festival. Je obehnaný plotem s ostnatým drátem, jsou tady šatny, sprchy, záchody, kuchyně, parkují tady trucky a autobusy interpretů.

Největší hvězdou letoška jsou britští Muse. Ti si vyžádali ultramoderní světla za statisíce korun, která byla zakázkově vyrobená v Německu. „Jejich show tady bude mít premiéru. Jsme první festival, kde ji předvedou, a budou mít tu nejlepší výbavu, jakou kdy měli,“ dodává Thomes.

Hodiny do začátku. Poslední přípravy na čtyřdenní rockový svátek jsou v plném proudu. Pořadatelé očekávají až 40 tisíc návštěvníků.
Do startu Rock for People zbývají hodiny. Kapela Muse si vyžádala extra pódium

Alternativní rockeři z Velké Británie pak před jeho tým postavili největší výzvu. V noci ze soboty na neděli musí dělníci smontovat čtyřicetimetrové pódium vybíhající mezi diváky. „Říká se tomu catwalk, po kterém budou kytarista nebo celá kapela chodit blíž lidem,“ odkrývá další tajemství letošního programu Thomes.

Pořadatele trošku zaskočila i libůstka amerického rapera Machine Gun Kelly. „Má požadavek, aby vše v backstage bylo růžové. Takže tam musí být růžové kelímky, ubrusy nebo růžové dekorace. Řešíme i takové věci,“ krčí rameny Michal Thomes.

Zdroj: Jiří Fremuth

Řeší se i relativní drobnosti. Celkem si kapely a interpreti, kterých se na hradeckém letišti vystřídá za čtyři dny na 130, vyžádali na dvě tisícovky ručníků. „Třeba větší kapela si nadiktuje, že chce mít v šatně připraveno na vystoupení třeba 100 froté ručníků,“ dodává s úsměvem Michal Thomes. Vše pak stojí další peníze nad rámec programových honorářů. Ty z letošního dvousetmilionového rozpočtu ukousnou víc než polovinu.