"V letošním roce jsme hlavně zvýšili protihlukový val. Postavili jsme čtyřmetrovou dřevěnou palisádu,“ uvedl při nedávném on-line rozhovoru v Hradeckém deníku provozovatel Festival parku Radek Maliník.

Kritiky letos v průběhu konání festivalu ubylo. Během soboty a téměř celé neděle dokonce policie nezaznamenala ani jednu stížnost. Tři oznámení přišla až v noci z neděle na pondělí.

"Nová stěna pomáhá. Ovšem, když fouká silnější vítr na nás, nebo je klidno, je to stejně hrozný hluk,“ říká jeden z místních obyvatel Jaroslav Pour. "Především v noci je tu velký rámus, ale jsou to mladí lidé. Chápu je, potřebují nějakou zábavu,“ říká smířlivě Miloslav Tuček. Obyvatelé odlehlé východní části obce však snížení hluku zaznamenali. "Rachot mi nevadí. Minulý rok jsem jej slyšela více, letos je to rozhodně lepší,“ uvedla Lucie, která bydlí právě ve východní části Ruseku.

Nepomůže-li protihluková stěna, tak dalším řešením může být kupříkladu otočení hudební scény či její přiblížení k valu. Tím by se jeho účinky zvýšily. „Budeme se snažit,“ ujistil Maliník. (tt, mb)

Nová protihluková stěna vyrůstá ve Festivalparku na letišti v Hradci Králové.