„Už se těšíme na nedělní oběd, kdy se sejdeme jako rodina spolu u oběda. Poslední týdny byly skutečně hektické a potkávali jsme se doma velice sporadicky a nakrátko. Ale i v těchto chvílích si dokážeme vyjádřit vzájemnou podporu. V průběhu kampaně mi poskytli nejednu dobrou radu a manžel se po celou dobu stará zejména o nákupy a stravování," potvrdila Aneta Maclová, lídr Koalice pro Hradec.

Někteří do voleb zapojili i své blízké. „Jakožto strana bez přehnaných mítinků za statisíce, se snažíme většinu věci si zajistit sami. Mám partnerku, která mne v mé politické kariéře aktivně podporuje a pomáhá mi s přípravou kampaně. Večer, místo sledování ordinací, se věnujeme přípravě předvolebních materiálů," vysvětlil Vítězslav Janků, lídr hnutí Otevřená radnice pro Hradec Králové s Úsvitem přímé demokracie.

Jiní naopak rodinu k politice nepouštějí a při volbách už budou odpočívat. „Snažím se vlastní rodinu tak nějak uchránit před volebními akcemi. Moje manželka se už řadu let podílí z titulu své funkce na organizaci voleb a je členkou volební komise.  Dnes oddávám desítky snoubenců. Večer jsem chtěl jet na Slavii na hokej, ale nakonec rád zůstanu sám se svými dětmi a se psem doma. Otevřu si lahvičku Rulandského šedého a budu se dívat na televizi –  prostě romantika," prozradil Martin Soukup, lídr ODS.

Králík chce jetel

„Poslední půlrok byl pro naši rodinu tak neuvěřitelně intenzívní, že příprava na volby se týká hlavně toho, že mě budou mít po čase opět doma. Náš domácí mazlíček – zakrslý králík beránek se jménem Kobereček se zajímal hlavně o to, zda i nadále bude dostávat čerstvě natrhaný jetel – to jsem mu předvolebně slíbil," uvedl Denis Doksanský, lídr STANhk.

Běžný víkend čeká také rodinu Adama Záruby, lídra koalice Změna pro Hradec a Strana zelených s podporou Pirátů. „Nikdo z mých blízkých volby neprožívá tak dramatickým způsobem, že by díky tomu trávil volební víkend nějakým neobvyklým způsobem a nějak zvlášť se na něj připravoval. Většina z nás bude mít úplně běžný program. Do volební kampaně má rodina moc nezasahovala, kromě přítele, který také kandiduje a účastnil se některých našich volebních akcí," řekl Záruba,.

Podle některých je důležité také klid u rodinného krbu.  „Mimo přímého zapojení do kontaktní kampaně se také s dětmi snažíme, aby byl doma klid a pohoda. Máme takový rituál, kdy si alespoň jednou za týden sedneme všichni společně ke stolu, vypneme mobily, a povídáme si," zakončila Martina Vedlichová, manželka Jindřicha Vedlicha, lídra TOP09.