LEDEN: DIGITÁLNÍ PLANETÁRIUM

ZBRUSU NOVÉ digitální planetárium poprvé přivítalo návštěvníky 22. ledna. Diváci mají v sále pocit, že si na vzdálené planety či hvězdy mohou sáhnout. Díky kulové klenbě a pěti projektorům uvěří iluzi, že jsou kosmonauti přímo ve vesmíru. To vše díky špičkovému projekčnímu systému. Jedinečné zařízení, které u nás nemá obdoby, stálo 111,5 milionu korun. Samotný sál doplňují také interaktivní výstavy, kde si mohou zájemci vyzkoušet některé fyzikální jevy.

ÚNOR: NÁVŠTĚVA HLAVY STÁTU

NEJVYŠŠÍ VELITEL české armády prezident Miloš Zeman zavítal 18. února do kasáren v Hradci Králové, kde sídlí 6. a 7. polní nemocnice. Hlava státu si důkladně prohlédla areál nemocnice a vojáci měli možnost se s prezidentem setkat na besedě. Během návštěvy Královéhradeckého kraje se Miloš Zeman vypravil také do Dobrušky, Dvora Králové nad Labem, Trutnova či Rychnova nad Kněžnou.

BŘEZEN: STOP ČERNÝM SKLADŮM

TÉMĚŘ TŘI měsíce rostly skladové haly na okraji Hradce Králové bez stavebního povolení. Až na začátku března, kdy se o stavbu začala zajímat média, developer zastavil práce. Od té doby shání developer dodatečné stavební povolení a také povolení k rozšíření příjezdové cesty, která patří městu. Zastupitelé ale žádost zamítli. Nyní se čeká na vyjádření stavebního úřadu. Firma CTP, která haly staví, hrozí městu i státu soudy.

DUBEN: ČERNIGOV NENÍ PAMÁTKA

ČERNIGOV památkou není. Takový verdikt přišel 16. dubna do Hradce Králové z ministerstva kultury. Paradoxně na mezinárodní den památek. Správní řízení, které by mohlo uznat hotel Černigov za kulturní památku, tak ani nezačalo. Budova podle úředníků památnou není a nemá ani smysl se tím dále zaobírat. Zelenou tak dostala demolice a do roku 2019 by Riegrovu náměstí mělo vévodit nové kongresové centrum.

KVĚTEN: STARONOVÁ BÍLÁ VĚŽ

ROK A PŮL čekali Hradečané i turisté na možnost znovu se podívat do útrob i na ochoz královéhradecké dominanty Bílé věže. Památku z 16. století si 23. května při slavnostním otevření prohlédly stovky lidí. Nechybělo ani zvonění na Augustin, 3. největší zvon v České republice. Uvnitř věže je také unikátní skleněný model hradecké dominanty.

ČERVEN: OPRAVA BETLÉMU

PŘÍLEŽITOST, která se naskytne jednou za sto let. Tak prezentuje vedení Třebechovického muzea betlémů generální rekonstrukci unikátního Proboštova betlému, která začala na začátku června. Řada vnitřních mechanik a šest z celkem 21 pohyblivých pásů je nefunkčních. Stihnout musí vše opravit do konce března příštího roku kvůli dotacím z Norských fondů.