ČERVENEC: PŘESTAVBA KORUNY

PŘESTAVBA křižovatky Koruna za téměř 130 milionů korun začala 1. července. Řidičům i chodcům se tak zkomplikoval život. Stavební práce zúžily vozovku ze čtyř na dva jízdní pruhy a řady aut se tak v dopravní špičce tvoří od křižovatky až za kuklenský železniční podjezd. Změny nastaly také v městské hromadné dopravě. Rekonstrukce se dotkla například trolejbusu trojky, který kvůli sundaným trolejím křižovatkou neprojede. Končí proto na terminálu a do Kuklen ho nahrazuje nová autobusová linka číslo čtyři. Hotovo by dělníci měli mít na podzim.

SRPEN: ZÁKAZ ZALÉVÁNÍ

NESMÍTE ZALÉVAT, dochází voda. Takový verdikt vydal 7. srpna královéhradecký magistrát. Až do 11. září platil kvůli extrémnímu suchu na celém území Hradecka přísný zákaz odběru povrchových vod a vod ze studní a vrtů. Podobný zákaz Hradecko nepamatuje v hluboké historii. Opatření a zejména jeho oznámení kritizovali lidé v celém okrese, nejvíce zahrádkáři, kterým šlo o úrodu. Zalévat se mohla pouze veřejná zeleň či plochy, které byly ve veřejném zájmu. Proto také kropili například trávník fotbalistům.

ZÁŘÍ: AKUPUNKTURA V HRADCI

AKUPUNKTURA, bylinky a baňky. V Hradci Králové začali 21. září ordinovat čínští lékaři praktikující východní medicínu. Denně v ambulanci ošetří zhruba osm zájemců. Kromě lidí trpících chronickou bolestí či migrénami tam například míří také pacienti vyrovnávající se s nežádoucími účinky onkologické léčby. Každého klienta Centra tradiční čínské medicíny čeká nejprve klasická prohlídka českým lékařem západním způsobem. O službu je velký zájem. Letos se pacienti objednávali i s několikaměsíčním předstihem, přestože léčbu nehradí pojišťovna.

Část 1: Rok 2015 pohledem Hradeckého deníku

ŘÍJEN: KONEČNĚ STĚHOVÁNÍ

VÍCE NEŽ ROK byla hotová budova pro mediky a farmaceuty z Karlovy Univerzity. Otevření však zdržoval opakovaně vypisovaný tendr na nábytek. Studenti se tak do nového prostředí přesunuli až letos na začátku října.V pětipodlažní budově najdou útočiště čtyři ústavy a katedry z lékařské a farmaceutické fakulty – Ústav lékařské biologie a genetiky, Ústav lékařské biochemie, Katedra sociální a klinické farmacie a Katedra biologických a lékařských věd. Do roku 2022 by na louce vedle budovy měly vyrůst další čtyři.

LISTOPAD: OHROŽENO PARKOVÁNÍ

JEDNOMU Z POSLEDNÍCH míst, kde se dá v centru Hradce Králové zaparkovat zadarmo, zvoní hrana. Zastupitelé totiž odhlasovali, že odkoupí více jak dvouhektarové parkovací plochy u zimního stadionu. Tu dosud vlastnil stát prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a denně na ní bezplatně stály desítky aut. V momentě, kdy ji za skoro 10 milionů koupí město, by mohla padnout do provozu společnosti ISP, která v Hradci vybírá parkovné. Pro město je to přitom lokalita klíčová, v budoucnu by přes ni měla vést například cyklostezka a skoupit by ji mohl soukromý investor.

PROSINEC: KOŽELUŽNA PADNE

KUKLENSKÁ KOŽELUŽNA hyzdí okolí už řadu let. Letos měla jít konečně k zemi. Taková situace ale nastane až příští rok, situaci zkomplikovali netopýři, kteří se zde měli uhnízdit. To se ale nepotvrdilo. Bourání souvisí s celkovou revitalizací Malého labského náhonu Kukleny. Město na místě plánuje vybudovat zelenou oázu. V Kuklenách totiž kromě pár stromů s lavičkami na Denisově náměstí žádná zeleň není. Místní se také bojí, že se objekt zřítí sám, už několikrát zde v minulosti zasahovali hasiči.