„Rádi bychom poukázali na  pozitiva. Chtěli bychom aby si děti i dospělí uvědomovali, že přes rozličnou barvu kůže je třeba na člověka nahlížet individuálně," říká jedna z organizátorek akce Hana Ducháčová.

K vidění byly v klubu také obrazy amatérských romských umělců i obrázky dětí z mateřských školek Štefcova a Kampanova a komunitního centra Amaro Phurd – Okružní.

Výstavu provázelo několik workshopů, které byly zaměřeny především na děti – jak romské, tak neromské.

Při interaktivních besedách a soutěžích se nejmenší dozvěděli o zajímavostech této kultury.

S tím dětem pomáhala například soutěž Malujeme romskou pohádku či výroba bílých a černých oveček, rovněž podle pohádkového vyprávění. Dozvěděly se i to, jak vypadá romská vlajka.

Jiří Samuel Joško je jedním z umělců, jehož obrazy jsou na výstavě ke zhlédnutí. „Tento projekt se mi velmi líbí. Ve svých obrazech promítám svou kulturu a motiv tance," svěřuje se a dodává, že je dobré ukazovat, co pěkného Romové umí.

Všechna vystavená díla zobrazují romský svět. „Na obrazech jsou věci, které jsou pro tyto lidi důležité," vysvětluje Ducháčová.

Výstava bude k vidění v AC Klubu až do 18. února, potom se přesune do kina Bio Central, kde ji budou moci návštěvníci zhlédnout do 14. března.

Barbora Zemanová