Před nemocnici na pražských Vinohradech, kde mladík bojuje na ARO o život, se společně s jeho příbuznými sjely desítky dalších Romů – především z Rumunska, ale také z Lotyšska, Německa či Francie. Celé rodiny včetně malých dětí přijely „prosit“ za následníka svého krále.

Tímto způsobem chtějí nejmladšímu synovi nejvyšší autority své komunity vyjádřit podporu, a přispět tak k jeho uzdravení. „Je to tradice; když někdo onemocní, příbuzní a přátelé se sejdou a svou přítomností mu pomohou,“ vysvětlila Irena Balážová, slovenská Romka žijící v Praze.

V české nemocnici se mladík ocitl zcela nečekaně. Původně společně s otcem mířil na romský kongres do Německa. Osudnou se mu stala zastávka u Staré Boleslavi, kde se v horkém dni chtěl zchladit koupáním – začal se však topit.

Z vody ho vytáhli v poslední chvíli. Záchranáři pak bojovali o jeho život. „Naši lékaři se k němu dostali včas a stihli ho resuscitovat,“ konstatovala mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková. Boj se smrtí ale mladík nemá vyhraný. To potvrdila i další mluvčí, tentokrát vinohradské nemocnice, Jana Jelínková. „Jeho stav je nadále kritický. Je udržován v umělém spánku a dýchá za něho přístroj. Naši lékaři dělají, co mohou,“ ujistila Jelínková.

V sobotu ale přišla špatná zpráva: stav pacienta se zhoršil a mladík musel být napojen na dialýzu. Provizorní tábořiště v parčíku před nemocnicí nefungovalo dlouho. Radnice tam nejprve přistavila mobilní toalety, poté se zhruba osm desítek cizinců podařilo přesunout do kempu ve sportovním areálu Pražačka.

Víkendový pobyt jim zaplatí sbírka, kterou zorganizovali radní Prahy 3 Pavel Hurda a bývalý předseda Romské občanské iniciativy Štefan Ličartovský; ten oslovil movitější příslušníky romské komunity. Od pondělí však už náklady spojené se svým pobytem zřejmě budou muset platit cizinci sami. Kemp jim zatím sloužil především jako útočiště, kde se dá přespat a vařit. Přes den většinou postávali před nemocnicí.