Domy na Hradecku, v nichž žijí Romové, obchází po žhářském útoku v Ostravě strach.
„To víte, že máme také obavy. Pokud se dva podobné útoky opakovaly nedlouho po sobě, není to náhoda. Nacionalisté jsou v celé republice, takže něco podobného se může stát kdekoliv. Mohu vám říct, že to Romové nesou hodně těžce,“ tvrdí hradecký romský poradce František Kolář. Odmítl však, že by příslušníci tohoto etnika na Hradecku zakládali domobranu nebo drželi hlídky k ochraně svých obydlí. „To určitě ne. Takhle daleko to tady není,“ řekl Kolář.
Chápe, že část veřejnosti má k Romům negativní vztah, ovšem řešit to vhazováním zápalných lahví do jejich obydlí považuje za zrůdnost.
Ačkoliv Romové obavy neskrývají, na radnice svých domovských obcí se s žádostí o pomoc nebo radu nehrnou. „Nevím o tom, že by se na nás v této souvislosti někdo obrátil,“ uvedl Václav Svoboda z Magistrátu města Hradce Králové. Totéž tvrdí i představitelé samospráv ze Smiřic nebo Holohlav, kde žije početná romská komunita. Evidují však naopak stížnosti na Romy, především na hluk, nepořádek nebo ničení cizího majetku. „U nás si takto stěžovalo formou petice několik desítek občanů,“ uvedl starosta Smiřic Luboš Tuzar.
Romský poradce připouští, že za negativní pohled veřejnosti si Romové z části mohou sami. „Jsou lokality, kde to není tak, jak by mělo. Například Kukleny nebo ulice Kydlinovská a Okružní,“ řekl. Klíč ke změně vidí ve zvýšení vzdělanosti Romů, a z toho plynoucím pracovním příležitostem.
OTÁZKA PRO Jana Laška, psychologa Univerzity Hradec Králové
Myslím, že mohou, protože tady to není zaměřeno na konkrétní rodinu nebo jméno, ale na příslušníka romského etnika. Čili, právem se tito lidé mohou cítit ohroženější. Nelze vyloučit, že motivací byla nápodoba a snaha ukázat těm, co jsou ve vazbě za Vítkov, že mají následovníky. Já z toho cítím rasový motiv a nedivím se tomu, že Romové se cítí ohroženi. Nehledě na to, že oni jsou zvyklí věci ve své kultuře prožívat hodně emočně a už méně racionálně. To může vyvolat až masovou obavu o život.