„Houbaři, pozor! Letošní houbařská sezóna pomalu začíná. A proto dnes v 11:00 opět spouštíme oblíbenou mapu pravděpodobnosti růstu mykorhizních (zejména hřibovitých) hub, které sbírá většina českých houbařů,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí na facebooku.

To, že houby začínají růst i v našem regionu, potvrzují příspěvky lidí na portálu nahouby.cz - v posledních dnech si jeden z houbařů odnesl ze Slatiny křemeňáky, kozáky i kováře.

Chcete se pochlubit svými houbařskými úlovky? Pošlete nám fotografie nebo videa na e-mail hradecky@denik.cz - rádi je uveřejníme.

Podle ČHMÚ spuštění výpočtu záleží nejen na vhodném počasí pro růst hub (optimální teploty, srážky a půdní vlhkost), ale také na reálném výskytu hub v lesích - ten mapují mykologové přímo v terénu. “Jakmile jsou tato kritéria ve shodě, výpočet je spuštěn a mapa zveřejněna,“ doplňuje ČHMÚ.

Jaká je šance, že houbaři z lesů na Hradecku neodejdou s prázdným košíkem? Aktuální mapu s pravděpodobností růstu hub meteorologové každý den uveřejňují na svém webu.

close Podle mapy z pondělí 27. května je pravděpodobnost růstu hub na Hradecku zatím nízká. info Zdroj: ČHMÚ zoom_in Podle mapy z pondělí 27. května je pravděpodobnost růstu hub na Hradecku zatím nízká.

Jak meteorologové připomínají, faktický výskyt hub závisí na konkrétní lokalitě, některé houby je možné nalézt jen u určitých druhů stromů a podobně. „Přírodní podmínky mají také značný vliv a mohou se v čase měnit – pokud bylo třeba vaše oblíbené houbařské místo ve smrkovém lese vykáceno a na jeho místě nyní vyrůstá nový smíšený les, může se zde výrazně změnit skladba hub. Proto je třeba brát naši mapu v celorepublikovém měřítku s určitou rezervou a brát v potaz, že vyjadřuje pravděpodobnost zejména na základě meteorologických proměnných,“ vysvětluje ČHMÚ.

Letošní rok zatím houbám přeje, díky teplému počasí lidé už v dubnu nacházeli hřibovité houby, přímo v Hradci Králové našel jeden ze čtenářů Deníku kozáka.

Nepřehlédněte: Pára, saze a nostalgie. Projeďte se parním vlakem, profuněl i Hradeckem

Parní vlak v sobotu jezdil mezi Hradcem Králové a Českou Skalicí. | Video: Deník/Michaela Horynová