Když začátkem listopadu dva rotvajleři téměř zabili šestiletého chlapce, málokoho napadlo, že by tito nevycvičení psi mohli najít nové pány. Majitel ovšem obě zvířata nakonec nenechal utratit, jak se spekulovalo, ale umístil je do útulku na Příbramsku.

„Psi už podstoupili druhé veterinární vyšetření. Zdravotně jsou v pořádku. O jejich osudu rozhoduje jejich majitel. My už je k dalšímu šetření případu nepotřebujeme,“ vysvětluje mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.

Těžce zraněný chlapec, oběť vraždného útoku, zůstává i nadále v hradecké nemocnici. „Rány, zvláště ty na hlavě, se hojí velmi pomalu. Bohužel, ani na Vánoce ještě nebude moci být doma,“ informuje náměstek ředitele fakultní nemocnice Zdeněk Tušl.

O zdraví své i svých dětí se stále bojí obyvatelé Sobčic na Jičínsku. Jeden ze zdejších obyvatel tady chová čtyři rotvajlery, kteří opakovaně útočí na místní zvířata a už napadli i člověka. Poslední útok psů nepřežilo na 150 chovných králíků a několik slepic. Škody převyšují sto tisíc, ale zákon je na vlastníka zvířat krátký.

Minulý týden měl jít majitel do nemocnice, přičemž slíbil, že psy dá do útulku. „Místo pěti jsou tam teď jen tři, z toho jedno štěně. Ale těžko říct, my ani nevíme, jestli je v nemocnici nebo v domě, nevidíme tam,“ uvedl starosta Sobčic Jan Svoboda.

„Podle zákona je pes věc a to, co provede, je považováno za přestupek. Po dohodě s právním zástupcem podáme hromadnou žalobu z obecního ohrožení a budeme požadovat řádný kotec pro psy, aby byli zabezpečení,“ vysvětlil starosta.

Nedávný útok těchto psů však nebyl posledním. Podle místních lidí je k tomu vede hlad i agresivní výcvik. „Jsou zavření v opuštěném chátrajícím domě, někdy i několik dní bez jídla. Pak si najdou cestu ven třeba dírou ve dveřích. Agresivně je tam cvičí, pak je zase zavřou a psi tam řvou celou noc,“ sdělila jedna z obyvatelek, která chtěla zůstat v anonymitě.

Už se dokonce stalo, že psi zaútočili přímo na lidi. Jejich zranění podle starosty však nikdy nebyla taková, aby se tím zabývala policie. (mb, zuz)