Pták pocházel z nedalekého hnízdiště vzdáleného 6 kilometrů. „Druhý pták z páru nedokáže sám odchovat mláďata. Zmařeno tak bylo celé letošní hnízdění," uvedl Tomáš Bělka z Východočeské pobočky České společnosti ornitologické, který dodal, že ve hnízdě byla 2 zastydlá vejce. Travič tak zmařil tři orlí životy.

Klára Hlubocká, specialistka na otravy ptáků z České společnosti ornitologické (ČSO), pomocí speciálně cvičeného psa nalezla v blízkosti nálezu uhynulého orla ještě otrávenou káni lesní a sele jako otrávenou újeď.

„Orli od Roudnice neměli na růžích ustláno ani v minulosti. Hnízdo postavili v roce 2018, v roce 2019 snůšku opustili z důvodů nadměrného rušení lesnickou technikou v bezprostřední blízkosti hnízda. V letošní sezóně se státní ochrana přírody, Východočeská pobočka ČSO a lesníci dohodli na opatřeních, které měly zdejším orlům zajistit klid při hnízdění. O hnízdě od jeho postavení věděli i myslivci z místního mysliveckého sdružení. Je to paradox - zatímco v jedné honitbě orel nevadí, v sousední ho někdo otráví,“ řekl Lukáš Kadava z Východočeské pobočky ČSO.

Držení karbofuranu je v celé EU zakázané už od roku 2008, dříve se užíval jako pesticid v zemědělství. Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky cokoli živého.

„V krajině se objevují návnady napuštěné karbofuranem, které líčí “manažeři přírody”, aby se zbavili dravých ptáků, lišek, kun nebo vyder. Tyto návnady jsou vysoce rizikové nejen pro divoká i domácí zvířata, ale i pro člověka,“ upozornil Lukáš Kadava.