Zlatou růží města Hradce Králové za rok 2024 se stala růže ANGGUN MEIUboki šlechtitele Alaina Meillanda z Francie

O víkendu 15. června bylo byly pod novým altánem slavnostně vyhlášeny vítězné růže mezinárodní soutěže a vítězný květ ocenění Zlatá růže města Hradec Králové.

Výstava oceněných květin potrvá až do neděle 23. června, otevřeno je vždy od 9 do 17 hodin.

Kromě rozária v Kuklenech mohou zájemci o tyto květiny vyrazit také do Botanické zahradě léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK, kde najdou hned padesát odrůd. Také krásné Jiráskovy sady na soutoku řek Labe a Orlice mají rozsáhlou růžovou výsadbu, která je v posledních letech obohacována a obnovována, případně mohou vyrazit do nedalekých Častolovic.

Jediné mezinárodní soutěžní rozárium v ČR je určeno k hodnocení a oceňování nových kultivarů růží podle přesných kritérií pěstitelských i estetických. Je důležitou součástí evropské sítě soutěžních rozárií, nachází se na západním okraji Hradec králové. Rozárium bylo založeno roku 1972, má plochu asi 2.500 m2 a trojúhelníkový půdorys. První mezinárodní soutěžní hodnocení se v tomto rozáriu konalo v roce 1975. Nejvyšší ocenění, kterým je Zlatá růže města Hradce Králové, je udělováno v každém roce jen jediné odrůdě. Jméno vítězné růže je známo až po vyhlášení výsledků.

Mohlo by vás zajímat: Muž zkolaboval v bytě v Hradci Králové. Oživovali ho strážníci

Strážníci oživovali muže, který zkolaboval v bytě v Hradci Králové. | Video: Se svolením MPHK