O osmdesát tisíc korun budou od pondělí 25. srpna bojovat architekti narození v roce 1981 a mladší. Město totiž vypíše soutěž, která by měla najít řešení vhodné kombinace využití krajiny Rozárky pro sport a relaxaci v zeleni, přičemž vítězný návrh musí umět respektovat využití jedinečného svahu, zachovat výhled na město i panorama hor s tím, že místo oživí.

Vítězný návrh bude sloužit jako podklad pro rozhodování města, co s lokalitou udělat.

Bobová dráha, hotel či něco nového? Architekti soutěží

Hradec Králové - I když výsledné využití Rozárky, o němž v anketě hlasovaly v únoru minulého roku asi čtyři tisíce občanů, neuspělo se získáním grantu na přeměnu území u nadace Proměny, rozhodla se radnice, že návrh budoucí vize tohoto pro město unikátního a cenného místa svěří ještě do rukou mladých architektů. Ti mají za úkol vymyslet, co s územím o rozloze 2,6 ha, jehož nadmořská výška šplhá až ke 267 metrům.

V minulosti zde fungoval například lyžařský vlek. Od roku 1992, kdy areál opustil hradecký lyžařský klub, území chátrá.

Návrhy na využití padly už dříve, uvažovalo se například o hotelu s výhledem či letní bobové dráze. Architekti mají na své návrhy čas do 17. hodiny 26. října.

Město předpokládá, že by v budoucnu řešilo i lokalitu lesoparku severně od Rozárky. Ta přiléhá k největšímu hradeckému sídlišti Moravské Předměstí a je, na rozdíl od Rozárky, v držení soukromých vlastníků.