Představte si, že máte dvě malé děti. Jedno z nich chodí do mateřské školy, druhé by do stejné mělo v září nastoupit. Počítáte s tím a seženete si od podzimu práci. Jenže od dnešního dne možná budou jiná pravidla pro zápis do mateřských škol.

V minulém školním roce se přihlíželo k trvalému pobytu na území Hradce Králové, k věku dítěte a právě k faktu, jestli se v dané mateřské škole vzdělává  sourozenec. Právě poslední pravidlo ode dneška nejspíše platit nebude. Návrhem odboru školství se bude zabývat rada města.

„Jelikož kritérium zvýhodňující sourozence již přijatého dítěte může být vnímáno jako kritérium sporné, bude záležet pouze na řediteli mateřské školy, zda jeho uplatnění bude považovat za vhodné," vysvětlila Magdaléna Vlčková, mluvčí hradeckého magistrátu.

To se ale nelíbí některým rodičům. „Není fér, že nám tuhle informaci neřekli dříve. Mám od září znovu nastoupit do zaměstnání a můj šéf se kvůli tomu pohádal s vedením firmy. A teď bych mu měla říci, že nenastoupím, protože mi nevezmou dítě do školky," stěžuje si maminka Martina Šille.

Předškoláci musí chodit povinně

Město podle zákona musí zajistit podmínky pro umístění dětí v mateřské škole všem dětem rok před zahájením povinné školní docházky a dále dětem, které budou mít odklad povinné školní docházky.

„Neumím si představit, že bych jezdila přes celé město a vyzvedávala děti v jiných školkách. To je nejen ztráta času, ale i peněz. Hradec má matriku, byli jsme na vítání občánků, tak proč nemá Marek jít kam do školky? Děti  tam chodí na plavání, do divadla a podnikají další aktivity, které se z platu jednoho rodiče a mateřské nedají utáhnout," povzdechla si maminka Markéta Pleskotová.

Ani ředitelé mateřských škol, kteří mají dnes společnou poradu, nejsou z novinky dvakrát nadšeni. „Sourozenci by měli chodit do stejné mateřské školy. Nástup dítěte do školky není tak jednoduchý, jak může na první pohled vypadat. Musí se s tím poprat, a pokud zde mají sourozence, tak mu pomůže," myslí si Eva Rybišarová, zástupkyně ředitele školy pro MŠ Nový Hradec Králové.