Rozhledna „Pastýřka“ bude slavnostně otevřena v sobotu 20. června v 15 hodin Na Pastvisku za doprovodu fanfár lesních rohů. „Společně odhalíme pamětní desku,“ uvedl starosta města Josef Ošťádal.

„K této příležitosti jsme nechali vyrobit výroční turistickou známku s Pastýřkou, pamětní razítko a pohled. Vše bude k dostání přímo u rozhledny,“ dodal.
Klub českých turistů připravil pro zájemce akci s názvem „Pojďte s námi na rozhlednu“ s doprovodným programem. Sraz zájemců bude ve 13 hodin před radnicí na nám. T. G. Masaryka.

Novou rozhlednu Na Pastvisku ve výšce 516 m. n. projektoval moravskotřebovský rodák Jan Škoda. Pastýřka je dřevěná věž s ocelovým vřetenovým schodištěm a železobetonovými základy. Výška rozhledny je 27 metrů, vyhlídková plošina se nachází v 25 metrech.

Turistům, kteří vystoupají na vrchol rozhledny, se nabídne pohled na Orlické hory, Bukovou horu, Jeseníky, masiv Králického Sněžníku a Zábřežskou vrchovinu.

Celý projekt stál 2,3 milionu korun. Dotace z Pardubického kraje činila půl milionu, město ze svého rozpočtu poskytlo osm set tisíc a ze státního rozpočtu obdrželi Třebovští jeden milion korun.

V sobotu 20. června se v Moravské Třebové konají zároveň Městské slavnosti, které se staly vyhledávaným festivalem dobré hudby a zábavy. Na nádvoří zámku vystoupí od 17 hodin Dying Passion, od 18 hodin Zlatý voči, od 19.30 hodin Ali Amiri a ve 21 hodin Ivan Mládek a Banjo band. (zr)