O Střezině se píše jako o největší ZUŠce v zemi, vy o tom ale nemluvíte moc rád.
Je to prostě tak, často se mě na to lidé ptají. Počet žáků není naším cílem, časem se ten počet přirozeně nabalil. Jen hudební obor má necelou tisícovku žáků, což není tak veliké číslo ve srovnání s jinými velkými ZUŠkami. Učíme vše, o co má někdo zájem. Velmi silné máme právě nehudební obory. Na většině škol mají na každý z těchto oborů jednoho učitele, u nás máme na každý obor osm až deset učitelů. Celkem tady máme devadesát kantorů.

O jaké hudební nástroje je největší zájem?
Jde to ve vlnách. O některé nástroje je větší zájem, o některé menší, snažíme se to korigovat. Kdybychom to nechali jen na veřejnosti, tak jsme národ klavíristů a pak možná v závěsu kytaristů. Na klavír míváme padesát šedesát přihlášek ročně a můžeme přitom přijmout asi deset klavíristů. Kdybychom to nechali jen na rodičích, tak každý přijde s tím, že chce pro své dítě základy hudebního vzdělání, a proto ten klavír. Přitom klavírista má těžší uplatnění.

Pěvkyně Magdalena Kožená a děti ze ZUŠ
Pěvkyně Magdalena Kožená: Systém ZUŠ je něco, co bychom si v Česku měli chránit

Vy učíte kytaru, o tu bych čekal největší zájem.
Abych byl pedagogickým pracovníkem, musím učit, ale mám jen dva žáky. Kytara je klasický nástroj rovnocenný klavíru. Vyučujeme klasickou kytaru a kytaru v populární hudbě. V rámci toho druhého si děti mohou zvolit i elektrickou kytaru. I v klavíru máme zaměření klávesové nástroje pro populární hudbu. Tam máme také velký zájem, zahrnuje to hru na keyboard, různá digitální piana, syntezátory, prostě vše, na co se hraje v kapelách.

Hudbu učíte už čtyřicet let, mění se zájem o jednotlivé nástroje?
Pamatuji doby, kdy bylo v Hradci přezobcováno, to bylo třeba v devadesátých letech. Pak zájem o zobcovou flétnu postupně klesal. Pak zesílil zájem o kytaru. Teď je tedy boom klavíru a také se vrací housle. Byla doba, kdy jsme museli přemlouvat rodiče dětí na housle, teď máme vůbec problém talentované děti pobrat. Ten zájem jde v takových vlnách.

O které nástroje naopak zájem není?
Lidé ztrácí zájem o klasické dechové nástroje, o trubku, pozoun, naopak je ale módní saxofon. Je to dáno také Hradcem Králové, kde není dechovka, ty ubývají i na vsi. Sehnat tubistu je v Hradci problém. Naší raritou je ale plná třída kontrabasů, je to i o učitelích. Když seženu kantora, který je pro něco zapálený, řeknu mu, že pokud to bude dělat rád, tak mu k tomu dám prostor. Když přijde folkař a chce dělat folkovou kapelu, tak mu to umožním. Jako jediná ZUŠ v republice děláme step. Naše stepařské oddělení má téměř osmdesát žáků a vyhráváme pomalu jednu soutěž za druhou. Je to opět o zapálenosti kantora, který dokáže žáky nadchnout.

Loňský roční Rock for People navštívilo 35 tisíc lidí. Letos věří pořadatelé opět v rekordní návštěvu.
Hradecký „Rokáč“ bude letos rekordní. Osmdesát procent vstupenek už je pryč

Od devadesátých let máte i vlastní divadlo.
To je veliká výhoda. Každý ročník má několik hereckých skupin a teď je největší žeň, kdy uvádíme až patnáct premiér ročně. Třeba nedávno jsme měli v divadle Jesličky premiéru Rychlých šípů.

Kolik stojí výuka tady na Střezině a třeba soukromé hodiny jinde?
U nás je školné za hudební výuku 1 900 korun za pololetí, tedy za dvacet individuálních hodin. K tomu ale žák ještě hraje v kapelách a učí se hudební nauku. Soukromé lekce bych v Hradci odhadl od 250 do 400 korun za hodinu výuky, ale to je opravdu můj odhad, ten cenový rozptyl je velký.

Kdysi to byla výkladní skříň místního jezdeckého sportu, dnes areál jezdeckého klubu chátrá.
Hradeckou jízdárnu čeká nový život. Byty místo koňských stájí nebudou

Musí mít začínající muzikant vlastní nástroj?
Nemusí, půjčujeme vše, to je výhoda velké školy, když máme takové kvantum žáků. Naše výhoda je, že nás zřizuje město, dostáváme dotaci od státu a dalším zdrojem příjmů je školné. Proto dokážeme vyučovat tak levně.

Kdy jste naposledy měnili výši školného?
Po deseti letech jsme zdražovali loni ze 1700 na 1900 v hudebních oborech. Jako jinde musíme sledovat inflaci, to známe všichni, dražší je prakticky vše a i my jsme museli naše ceny situaci přizpůsobit.

Učíte také dospělé?
Všechny naše obory jsou přístupné pro dospělé. Těch máme téměř 200 a platí si už podstatně vyšší školné.

Ceny hudebního vzdělání v „liduškách“

Otevřít svému dítěti svět hudby nestojí horentní částky. Výuku v ZUŠ dotuje stát, často i zřizovatelé, kterými může být město nebo kraj. Pokud nežijete přímo ve městě, kde je základní umělecká škola, nemusíte se svým potomkem dojíždět. Kantoři z některých ZUŠ jezdí vyučovat umělecké předměty individuálně či společně přímo na základní školy. ZUŠ také nástroje dětem půjčují za přijatelný poplatek. U hudebních oborů srovnáváme individuální výuku (hodina týdně), ceny u dalších oborů se mohou lišit počtem hodin.

Školné ZUŠ za pololetí

ZUŠ Střezina Hradec Králové
Hudební obor: 1 900 Kč
Výtvarný obor: 1 300 Kč
Taneční obor: 1 000 Kč

ZUŠ Habrmanova
Hudební obor: 1 600 Kč
Výtvarný obor: 1 300 Kč
Taneční obor: 1 300 Kč

ZUŠ J. B. Foerstera Jičín
Hudební obor: 1 400 Kč
Muzikálový zpěv a herectví: 1 500 Kč
Výtvarný obor: 1 300 Kč
Taneční obor: 1 300 Kč
Literárně dramatický obor: 700 Kč

ZUŠ Trutnov
Hudební obor: 1 300 Kč
Výtvarný obor: 1 050 Kč
Taneční obor: 1 050 Kč
Literárně dramatický obor: 1 050 Kč

ZUŠ Rychnov nad Kněžnou
Hudební obor: 1 700 Kč
Taneční a literárně dramatický obor: 1 100 Kč
Výtvarný obor: 1 200 Kč