Ten byl ale schválen až na druhý pokus. Při prvním hlasování pro něj zvedlo ruku jen  18 z 37 zastupitelů. Koalici totiž chyběli tři členové: náměstek radnice Josef Krofta (VPM), europoslanec Oldřich Vlasák (ODS) a generální konzul v New Yorku Martin Dvořák (VPM).

„Rozpočet není dobře navržen. Příjem z daní je jeho velkou částí a předpokládaný pokles o pět milionů se mi zdá vzhledem k ekonomické situaci optimistický. Proto pro rozpočet ruku nezvednu," prohlásil před prvním hlasováním zastupitel Lubomír Štěpán (KSČM).

Až na druhý pokus

Prosadit rozpočet se podařilo až po takzvaném dohodovacím řízení předsedů zastupitelských klubů. Po něm většina zastupitelů pro rozpočet zvedla ruku. „Opozice měla problém s vyhláškou ohledně výherních automatů ve vztahu k rozpočtu, nakonec jsme našli společnou řeč," okomentoval primátor Zdeněk Fink (HDK). V případě neschválení městu hrozilo rozpočtové provizorium.

Příjmy krajské metropole by příští rok měly být 1,86 miliardy korun a výdaje 2,13 miliardy korun. Schodek tedy bude 274 milionů korun. „Ten chceme pokrýt z peněz ušetřených v minulých letech a z úvěrů," vysvětlil  Zdeněk Fink.

Dodal, že město od státu příští rok na různých transferech dostane téměř o 40 milionů korun méně než letos. Například nedostane peníze na knihovnu či příspěvky na žáky základních škol. Připomněl, že změnou zákona o rozpočtovém určení daní město žádné peníze navíc nezískalo.

Na investice by město příští rok mělo dát 598 milionů korun. Téměř polovina naplánovaných investic patří do projektů podpořených dotacemi EU plánovaných městem.

Peníze někde chybí

Nad některými body rozpočtu se ale zastupitelé pozastavili. „Vím, jak je složité dát dohromady rozpočet města, ale divím se, že ani ve výhledu na roky 2014 a 2015 se rozpočet nezabývá západním propojení města za železničním nádražím," divil se zastupitel Alois Havrda (zvolen za KSČM).

Padl také dotaz ohledně Vrbenského kasárny. „Přečetl jsem si v tisku, že radnice chce přesunout do kasáren městské organizace, ale také fakt, že je v havarijním stavu. V návrhu rozpočtu jsem však nenašel žádnou částku na sanační práce," dotázal se zastupitel Otakar Kalenda (ČSSD).

„Objekt je v celkově špatném stavu, ale aby dál nechátral, tak stačí zasklívat okna, ořezávat náletové stromky a opravovat krytinu," odpověděl Martin Soukup (ODS), náměstek primátora.

Letos méně investic

S letošními plánovanými investicemi ve výši téměř jedné miliardy korun se investice na příští rok zcela srovnávat nedají. Několik staveb město ani nezahájí. Například se to týká mnohasetmilionové přestavby malšovického fotbalového stadionu.

Letos město podle poslední verze rozpočtu počítá s příjmy 2,04 miliardy korun a výdaji 2,57 miliardy korun. Schodek 526 milionů korun však bude vzhledem k očekávaným nižším investicím výrazně nižší. Loni rozpočet města vykázal přebytek 130 milionů korun.