na pátečním jednání Komory statutárních měst v Pardubicích.
„Samosprávná funkce obcí je v ohrožení. Došlo k velkému propadu příjmu z daní – letos to bylo asi o dvanáct až patnáct procent. A příští rok to může být ještě horší,“ konstatoval předseda Komory statutárních měst Dan Jiránek, který je zároveň primátorem Kladna.
Podle něj je problémem hlavně to, že chybí peníze na kofinancování evropských projektů. Města si pak musí brát půjčky, což ještě zhoršuje jejich finanční situaci.
„Obce musí dělat mnohá nepopulární opatření – propouštět zaměstnance, snižovat náklady na zbytné věci. Rozpočet na příští rok bude ale ještě problémovější. To už bude totiž všechno seškrtané a nebudeme mít žádné rezervy,“ prohlásil Jiránek.
Obavy o rozpočet na příští rok má i pardubický primátor Jaroslav Deml.
„Zadali jsme personální audit a postupně se snížil počet úředníků. Byli bychom neradi, kdychom museli šetřit na takových věcech, jako je divadlo nebo sport,“ poznamenal Jaroslav Deml.
Nechtějí prý čelit zbytečným žalobám
A jak chtějí města uspořit peníze? Třeba tím, že se vyhnou zbytečným žalobám.
„V poslední době mají obce problém s pojmem veřejné prostranství. To je určeno k veřejnému užívání, ale jeho majitelem nemusí být vždy město či obec. Vlastníci pozemků nás tak mohou žalovat za bezdůvodné obohacení. Je to ale hloupost, město se přece neobohatí na tom, že někde udržuje zeleň či uklízí chodníky! Nikoho by to nejpíš ani nenapadlo, když ale nějaký soud rozhodne, že město musí zaplatit, tak to zkusí další lidé,“ zlobil se Dan Jiránek.
Podle primátora Demla Pardubice zatím s takovouto žalobou zkušenost nemají. Stejně jako ostatní města ale musí i Pardubice hradit ztrátu ze státem nařízených slev v městské hromadné dopravě.
Slevy v dopravě stojí město 30 milionů
„Zatímco vlaky nebo meziměstské autobusy dostanou poskytnuté slevy proplácené od státu, za dopravní podnik musíme ztrátu platit my. A není to malá částka – jedná se asi o 30 milionů korun ročně,“ nechal se slyšet Deml.
V neposlední řadě se na jednání statutárních měst hovořilo i o novém loterijním zákonu. Primátoři se inspirovali návrhem lidoveckého předsedy Cyrila Svobody. Na rozdíl od něho ale nechtějí, aby provozovatelé výherních automatů odváděli peníze do centrálního fondu kultury.
„Peníze by měly dostat města a obce. Bylo by to určitě průhlednější. Teď z těchto peněz nemají obce nic, i když by měly teoreticky jít na obecně prospěšné účely. Navíc právě obce jsou přece postiženy sekundárními jevy hazardu, “ pravil Jiránek, který by také přivítal, aby obce měly právo veta při rozhodování o umístění automatů.
Lukáš Dubský