Vánoční stromy v centru města se rozsvítily v sobotu přesně v 16.15 hodin. Ve stejný čas se v hradeckých ulicích rozzářily také světelné dekorace s vánočními motivy.

Rozsvícení vánočního smrku na Velkém náměstí přihlíželo několik desítek lidí. Rozzáření ozdob příchozí ohodnotili jednohlasným „jé“. Sváteční atmosféru lidé vychutnávali s horkou medovinou či svařákem v ruce a s oblíbenou vánoční dominantou se fotili.

Smrk neputoval na Velké náměstí z daleka. V úterý strom hradecké technické služby přivezli od dárce ze Slezského Předměstí.

Vzrostlé řezané stromy od soboty září i na dalších hradeckých náměstích - Masarykově a 28. října. Smrk na Masarykově náměstí je ze všech tří největší, letos pochází z Holohlav. Strom pro náměstí 28. října vyrostl ve Stěžerách.

Stromy na náměstí musely být vybírány pečlivě. „Nestačí jen, aby byl souměrný a krásný, musí být hlavně naprosto zdravý a pro usazení do plochy náměstí bezpečný,“ vysvětlil vedoucí technických služeb Daniel Jeřábek.

Vánoční smrky na náměstích jsou ozdobené tak, jak jsou Hradečané zvyklí. „Zdobeny jsou LED technologií se sedmnácti tisíci diodami,“ uvedl tiskový mluvčí města Petr Vinklář. Nechybí ani vánoční hvězdy na špici stromu a také barevné koule, které dělají parádu hlavně za dne.

Technické služby ozdobily i některé vzrostlé stromy na veřejných prostranstvích. „Zavěsili jsme na ně téměř 5,5 tisíce žárovek,“ uvedl Tomáš Pospíšil z hradeckých technických služeb.

Hradečané si advent užijí i díky zářícím ozdobám v ulicích. Vánoční výzdoba města se od minulých let příliš nezměnila. „Na sloupy veřejného osvětlení jsme umístili 157 dekorací v podobě sněhových vloček, svící či oblouků s vločkami,“ popsal Pospíšil.
Vánoční výzdoba ve městě vydrží až do Tří králů, tedy do 6. ledna.

Michaela Horynová