Narodil se ve Velké Británii, kde žil a pracoval do svých 36 let. Spolu s manželkou se přestěhovali do Čech. Krátce nato mu byla diagnostikována roztroušená skleróza. Počáteční mírná progrese nijak výrazněji nenarušovala tradiční rodinné soužití, manželé měli postupně čtyři děti. Zcela v intencích diagnózy se situace postupně zhoršovala a Tomas se stával stále závislejším na pomoci druhých. Daná péče o blízkého byla již bez profesionální pomoci jen těžko zvladatelná.

Před několika lety manželka kontaktovala naši službu s prosbou o každodenní zajištění potřeb svého muže.

Tomas je velmi inteligentní, vstřícný a je nadán nebývalou mírou empatie. Zcela si uvědomuje své limity a také to, jak permanentně vytěžuje své blízké. Trápí ho to a snaží se zajistit vše, co by mohlo jeho blízkým i jemu pomoci situaci důstojně zvládat.

Z původní jedné návštěvy pečovatelky se péče postupně navýšila na tři návštěvy denně, aktuálně vyjma víkendů.

Při zajištění komplexnější hygieny ve sprše používáme hydraulický zvedák, který má ve svém pokoji a který nám hodně usnadňuje práci. Při večerní návštěvě jej připravíme na spaní. Leží ve svém elektrickém polohovacím křesle, které skýtá mu více komfortu, než polohovací postel, kterou má rovněž k dispozici.

Nedávno se s rodinou přestěhoval do domu ve městě. Nové prostředí výrazně pozitivně ovlivnilo subjektivní vnímání všedních dní. Má svůj pokoj, kde si vlastní invencí zařídil vše tak, aby byl co možná samostatný.

Sám se přes značné obtíže naučil přesunovat pomocí zvedáku a je si schopen v případě potřeby sám dopomoci na toaletní křeslo, což by ještě nedávno označil jako nereálné. Může také kdykoli vyjet na zahradu přímo z pokoje.

Říká ovšem, že potřebnou motivaci k takto nebývalé změně přístupu našel také díky intenzivní pomoci naší služby. Doučuje nyní angličtinu, navštěvuje jej pravidelně masérka, přátelé jeho ženy. Jeho přání, rozšířit sociální okruh a začlenit se do života, dosáhlo určité míry naplnění.

Charitní pečovatelská služba nabízí pomoc lidem doma při péči o sebe a domácnost již od roku 1991. V loňském roce pečovala 
o 230 lidí.